Domeny premium

Co to jest domena premium?

Domena premium, jest to domena zakwalifikowana przez rejestr główny dla danej końcówki, jako nazwa mająca większą wartość od pozostałych rejestrowanych domen. Jej konstrukcja najczęściej oparta jest na rozszerzeniu należącym do tzw. nowych rozszerzeń generycznych (gTLD).

Zasady rejestracji i odnowień domen premium

Domeny premium, w zależności od wykorzystanej końcówki, mają odrębne zasady rejestracji i odnowienia. Ich cena jest każdorazowo ustalana indywidualnie przez rejestratora. Bywa tak, że domena premium już w pierwszym dniu sprzedaży potrafi kosztować kilka tysięcy złotych. Często kwota rejestracji jest podawana w dolarach i trzeba sobie samodzielnie przeliczać po obecnym kursie.

Kwota odnowienia również jest ustalana każdorazowo od nowa. Czyli kupując domenę w pierwszym roku za kwotę X, za następny rok możemy zapłacić kwotę Y. Nigdy nie jesteśmy pewni, ile tak naprawdę zapłacimy za domenę przy odnowieniu.

Nie każda domena jest domeną premium

Informacja o statusie, czy dana domena jest domeną premium – otrzymujemy dopiero po złożeniu zamówienia. Czasami rejestr udostępnia taką opcję poprzez odpowiednie zapytanie do jego bazy.

Należy również pamiętać, że nie każda domena generyczna to domena premium. W dużej mierze zależy to od unikalności nazwy oraz decyzji samego rejestru.

Pojedyncze przykłady nowych domen gTLD

Powyższe tyczy się wszystkich nowych domen gTLD, do których zaliczamy między innymi:

.auto.blackfriday.camp.energy.fashion
.gifts.hamburger.insure.kitchen.lol
.media.news.pizza.rest.studio
.today.ventures.uno.vote.wedding

i wiele innych.

Najnowsze artykuły na blogu

Zobacz wszystkie artykuły

Bądź na bieżąco

Chcesz być na bieżąco informowany o publikacji takich artykułów, jak ten?
Zapisz się do naszego newslettera i czerp ze studni mądrości jak prawdziwy wielbłąd.

newsletter