Ochrona Registry Lock

Czym jest .pl Registry Lock?

Usługa .pl Registry Lock to dodatkowe zabezpieczenie domeny .pl przed kradzieżą. Polega ona na zablokowaniu możliwości modyfikacji wielu ustawień domeny, co zapewnia jej większe bezpieczeństwo. Domena jest blokowana w głównym rejestrze domeny .pl – NASK.

Usługa ta kierowana jest do osób i firm, które w szczególności dbają o wysoki poziom bezpieczeństwa swoich usług. Ogranicza ona ryzyko nieautoryzowanych zmian w domenie, w tym i kradzież domeny.

Do przechwycenia domeny dochodzi, kiedy cyberprzestępca uzyskuje nieautoryzowany dostęp do domeny. Może wtedy zarządzać domeną i modyfikować jej elementy, które wpłyną na funkcjonowanie Twojej strony.

Co blokuje .pl Registry Lock?

.pl Registry Lock blokuje w Rejestrze domeny .pl działania, takie jak:

  • usunięcie opłaconej domeny
  • zmiana danych abonenta domeny
  • zmiana abonenta domeny
  • możliwość transferu obsługi do innego rejestratora
  • możliwość zmiany delegacji domeny
  • możliwość usunięcia i zmiany IP serwera nazw utworzonego w blokowanej domenie – o ile występuje w jej delegacji. 

Blokada uniemożliwia wykonanie powyższych czynności, ale w każdej chwili możesz zlecić jej zdjęcie. Aktywacja .pl Registry Lock nie wpływa na prawa i obowiązki abonenta nazwy domeny .pl (np. nadal jesteś zobowiązany aktualizować swoje dane, opłacać domenę).

Jak wykupić i korzystać z .pl Registry Lock?

Aktywację usługi możesz wykonać z poziomu panelu klienta. Informację o założeniu i zdjęciu .pl Registry Lock zostanie wysłana na twój adres e‑mail, przechowywany w głównym rejestrze domeny .pl.

Blokada modyfikacji domeny jest zakładana bezterminowo, a opłata jest pobierana jedynie za aktywację tej usługi. Zdjęcie blokady jest bezpłatne.

Serwery DNS

Ze względu na specyfikę systemów odpowiadających za rejestrację i utrzymywanie nazw domen internetowych, działania takie jak: usunięcie serwerów nazw występujących w delegacji domeny, dodawanie IP do serwera nazw w delegacji domeny oraz jego usuwanie, będą zablokowane tylko, gdy przed aktywacją .pl Registry Lock ustalisz delegację swojej domeny na serwery nazw w niej utworzone.

O ile przed aktywacją .pl Registry Lock ustalisz delegację swojej domeny na serwery nazw utworzone w innej domenie, zachowasz większą swobodę w zakresie zmian delegacji twojej domeny, ale pamiętaj, że w takim przypadku .pl Registry Lock nie obejmie wszystkich elementów blokady.

Ochrona przed skasowaniem domeny

Usługa .pl Registry Lock zmniejsza ryzyko przypadkowego usunięcia domeny, jednak nie dotyczy to sytuacji, w której domena nie zostanie opłacona na kolejny okres rozliczeniowy. W przypadku prawomocnego rozstrzygnięcia sądowego czy naruszenia postanowień regulaminu – domena może zostać usunięta.

Ochrona przed transferem

Usługa zabezpiecza domenę przed nieautoryzowanym przeniesieniem jej do innego rejestratora.


Najnowsze artykuły na blogu

Zobacz wszystkie artykuły

Bądź na bieżąco

Chcesz być na bieżąco informowany o publikacji takich artykułów, jak ten?
Zapisz się do naszego newslettera i czerp ze studni mądrości jak prawdziwy wielbłąd.

newsletter