Kompendium: Co powinieneś wiedzieć o domenie internetowej?
Kamil Porembiński
Kamil Porembiński
07.01.2019

Kompendium: Co powinieneś wiedzieć o domenie internetowej?

Bez adresu strony, czyli domeny internetowej, nikt nie odwiedzi Twojej witryny www. No może poza magikami, którzy znają adres IP serwera, na jakim się ona znajduje i wiedzą jak go wykorzystać. Zresztą, czy wyobrażacie sobie zwiedzanie Internetu poprzez wpisywanie skomplikowanego ciągu liczb, aby zobaczyć swój ulubiony serwis?

Ja sobie tego nie wyobrażam! Na szczęście ktoś wymyślił domenę internetową, która nam to ułatwia. I o tym będzie właśnie to kompendium. Postaram się omówić najważniejsze tematy związane z domenami, głównie z domeną polską.

Podcast

If you would rather listen to us than read the article, below you will find our podcast. This is the audio version of this article. You can listen to it through the system’s „Podcasts” application on iOS, your choice of Android, iTunes, YouTube, SoundCloud i Spreaker.

Czym jest domena internetowa?

Najprościej mówiąc, domena to unikalna nazwa w całym Internecie, która identyfikuje jakiś zasób w Internecie, stronę www, adres poczty e‑mail, adres serwera.

Czym jest domena internetowa?

Nazwa ta składa się z ciągu znaków oddzielonych kropkami, gdzie na samym końcu zawsze znajduje się domena najwyższego poziomu. Dla Polski jest to .pl. Inne kraje mają swoje końcówki jak np. .de – Niemcy.

Jak wygląda domena internetowa?

Nazwa domeny internetowej ma pewne ograniczenia (np. maksymalnie 63 znaki, nie licząc rozszerzenia typu .pl). Może ona się składać wyłącznie z liter alfabetu łacińskiego, cyfr oraz znaku „-” (minus). Znak „-” nie może występować na początku, na końcu oraz jednocześnie na 3 i 4 pozycji w nazwie domeny. Wyjątkiem są domeny IDN.

Rodzaje domen internetowych

W Polsce rozróżniamy kilka typów domen internetowych. Są to:

  • domena krajowa .pl
  • domeny regionalne np.: .waw.pl, .slask.pl
  • domeny funkcjonalne np.: .com.pl, .org.pl, .biz.pl
  • domeny rządowe np.: .gov.pl, .ic.gov.pl – domeny typu rządowego mogą zarejestrować wyłącznie uprawnione podmioty jak organy władzy publicznej, organy samorządu zawodowego, reprezentujące osoby wykonujące zawody zaufania publicznego,
  • domeny ENUM
  • domeny IDN

Domeny ENUM

Jest to specjalna platforma technologiczna, która umożliwia zamianę numerów telefonów ze standardu E.164 na adres domeny internetowej. Dla ENUM uzyskanie adresu IP ( np. serwera, na którym jest serwer WWW obsługujący domenę) nie jest kluczowe, chodzi przede wszystkim o wiązanie różnorakich usług telekomunikacyjnych z zapisanym w postaci domeny internetowej numerem telefonu.

Więcej informacji znajduje się na stronie dns.pl/ENUM.

Domeny IDN

Domena typu IDN (ang. Internationalized Domain Name) to tak naprawdę domena z „ogonkami”. Dzięki tej technologi, możliwe jest zarejestrowanie domeny, w której są użyte diakrytyczne znaki narodowe charakterystyczne dla danego języka.

W przypadku polskiej domeny internetowej mogą to być znaki typu ś, ć, ą. Dzięki temu możemy zarejestrować domenę typu żółw.pl, a nie zolw.pl. Z technicznego punktu widzenia, domena żółw.pl (postać unikodowa) wygląda jednak tak: xn--w-uga1v8h.pl (postać ASCII), aby sprostać ograniczenim, jakie stawia domena.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zarejestrować domenę черепаха.pl (żółw po rosyjsku). Należy jednak pamiętać o jednym ograniczeniu. Nie wolno mieszać znaków z różnych zestawów językowych, to znaczy, że niemożliwe jest używanie w nazwie jednocześnie cyrylicy, polskich ogonek i literek hebrajskich.

Ciekawym faktem jest to, że NASK jest pierwszym rejestrem w Europie i jednym z pierwszych na świecie, który wprowadził możliwość rejestrowania domen IDN.

Jak wybrać nazwę dla swojej domeny?

Przed zarejestrowaniem domeny internetowej, warto zastanowić się nad jej nazwą. Czy będzie to domena regionalna, IDN a może jakaś zagraniczna? Zastanówmy się nad tym, zanim dokonamy pierwszego zakupu.

Kiedy określimy nazwę naszej domeny internetowej (np. nazwa firmy), pomyślmy o jej „końcówce”. Jeżeli prowadzimy biznes w Polsce, warto zastanowić się nad domeną .pl, natomiast jeżeli jest to strona edukacyjna — to może .edu? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zakupić kilka domen internetowych np.:

  • thecamels.org – główna domena firmy
  • thecamels.pl – domena kierująca na wersję polską strony
  • thecamels.eu – domena kierująca na angielską wersję strony

Możemy również pomyśleć o dokupieniu nazwy z polskimi znakami. Prościej taki adres będzie przedyktować komuś przez telefon, niż łamać sobie język, usuwając „ogonki”.

Jak zarejestrować domenę?

Zobacz jak prosto zarejestrować domenę internetową.

Rejestrując domenę internetową, stajesz się jej abonentem, a nie właścicielem. Tak długo jak ją opłacamy u swojego rejestratora, tak długo możemy z tej nazwy korzystać. Pamiętaj, aby rejestrować domenę na siebie lub swoją firmę, a nie na dane agencji, która wykonuje twoją stronę, czy na dane kolegi bo on to się zna na informatyce.

Jak zadbać o swoją domenę?

Rejestrując domenę internetową, warto pamiętać o kilku zasadach, aby zadbać o jej bezpieczeństwo. Przede wszystkim pamiętaj, aby Twoja domena nie wygasła. Dla przykładu domenę .pl możesz opłacić na 10 lat z góry. Jeżeli zapomnisz opłacić domenę, to nie wpadaj w panikę. Nie znika ona od razu i przez jakiś czas można ją jeszcze odzyskać. Jest to tak zwany wykup z kwarantanny.

Kolejną bardzo ważną rzeczą, jest dbanie o to, aby Twoje dane kontaktowe, a w szczególności adres e‑mail, które są przechowywane w Rejestrze domeny, były aktualne. Nie ma nic gorszego niż zarejestrowanie domeny na adres e‑mail, do którego straciliśmy dostęp, albo są to dane np. agencji, która robi nam stronę internetową.

Co się dzieje, gdy Twoja domena nie jest zarejestrowana na Ciebie.
Co się dzieje, gdy Twoja domena nie jest zarejestrowana na Ciebie.

Aktualne dane zawsze możesz zmienić, kontaktując się ze swoim rejestratorem domeny. Wszelakie informacje na temat zmian dotyczących twojej domeny internetowej, są wysyłane na podany w Rejestrze adres e‑mail.

W przypadku domeny .pl możesz upewnić się, czy twój rejestrator, jest oficjalnym partnerem NASK, czy korzysta z łańcuszka pośredników. Zawsze możesz go zmienić w prosty sposób, korzystając z opcji transferu.

Domenę można również zabezpieczyć za pomocą usługi Registry Lock, która chroni przed kradzieżą domeny.

.pl Registry Lock

Firma The Camels jest oficjalnym rejestratorem domen .pl i .eu. Posiadamy partnerstwo z NASK oraz EURiD.

Co to jest transfer domeny?

Transfer domeny to zmiana rejestratora domeny, czyli firma, która będzie ją obsługiwała od strony technicznej. Transfer domeny nie zmienia abonenta domeny.

Głównym powodem transferu domen, jest przejście do firmy, która posiada jasny cennik opłat za domenę. Wiele firm, „kusi promocyjną ceną”za pierwszy okres rejestracji domeny (np.: domena za 0 zł), po czym warunki promocyjne są tak skonstruowane, że aby korzystać z danej domeny, musimy zapłacić za kolejne lata nawet dwa razy więcej.

Warto również przenieść domenę do firmy hostingowej, aby wszytko było opłacane w jednym miejscu. Często zdarza się klientom, że po opłaceniu serwera, zapominają opłacić domenę i ich strona przestaje działać.

Przeniesienie obsługi domeny do innego operatora jest bardzo proste i zazwyczaj wymaga tych samych kroków dla większości domen.

W przypadku domeny .pl transfer jest bezpłatny i nie zmienia daty ważności domeny. Warto pamiętać, że każdy Rejestrator domen posiada swoje procedury np.: transfer domen globalnych jest płatny, ale przedłuża jej okres ważności o jeden rok.

Kolejnymi takimi różnicami są daty kiedy można taki transfer wykonać. Dla domen .pl musi minąć 5 dni po jej zarejestrowaniu lub transferze, aby doszło do kolejnego transferu. W przypadku domen globalnych typu .org, .com – jest to 60 dni. Domena europejska .eu, nie ma takich ograniczeń.

Co jest potrzebne do transferu domeny?

Do przeniesienia domeny do innego rejestratora, będzie konieczne uzyskanie od obecnego kodu autoryzującego zwanego Authinfo (zwanego czasem Authcode lub EPP).

Każdy rejestr posiada swoją procedurę uzyskania takiego kodu. Niektóre firmy wymagają wypełnienia wniosku i wysłania go pocztą tradycyjną. Dokładnie tą samą metodą trwa odesłanie kodu. Jest to bardzo uciążliwe i czasochłonne. Co gorsza taki rejestrator ustawia czas ważności kodu AuthInfo, aby przedawnił się nim poczta dostarczy list. Dlatego, jeżeli chcemy przenieść domenę od takiego rejestratora, to należy się tym zainteresować dużo wcześniej i nie zostawiać tego na ostatnią chwilę.

Bardzo często nieuczciwi rejestratorzy domen, utrudniają proces wydania kodu Authinfo. Najczęstsze przypadki to:

  • twierdzenie, że wniosek o wydanie kodu nie dotarł do rejestratora
  • udawanie, że kody zostały wysłane i to Poczta Polska zagubiła listy
  • opóźnianie wydania kodu, tak aby domena wygasała i konieczna była jej odnowa u obecnego rejestratora
  • wysyłanie kodów auhtinfo pocztą tradycyjną, po czym zmiana ich po jednym dniu – kody stają się nieważne
  • wydawanie błędnych kodów,
  • wydawanie nie kodów authinfo, a kodów do wewnętrznych cesji u rejestratora,
  • wymaganie pieczątki firmowej.

Na twoje żądanie rejestrator zobowiązany jest niezwłocznie wydać kod authinfo. Rejestrator nie może uzależniać wydania kodu od spełnienia dodatkowych warunków, w tym uiszczenia opłaty.

dns.pl

Praktycznie każdy rejestr domen, posiada możliwość awaryjnego uzyskania kodu i zgłoszenia nieuczciwego rejestratora.

Przed uzyskaniem kodu autoryzującego, rejestrator musi się upewnić, że wnioskuje o niego faktyczny abonent domeny, a nie osoba postronna. Kod autoryzujący należy podawać nowemu rejestratorowi w sposób bezpieczny np.: poprzez panel klienta.

Jak wygląda transfer domeny?

Transfer domeny składa się najczęściej z czterech kroków. Jako przykład posłużę się domeną .pl.

  1. Uzyskanie kodu autoryzującego. Jeżeli spełnisz warunki procedury rejestratora, wyda on kod Authinfo,
  2. Przekazanie kodu do nowego rejestratora, poprzez bezpieczny kanał,
  3. Zainicjowanie transferu przez nowego rejestratora. Zainicjowanie transferu możliwe jest najwcześniej 5 dni od daty rejestracji domeny lub jej ostatniego transferu.
  4. Zatwierdzenie transferu przez abonenta.

Ostatni krok jest najważniejszy! Abonent domeny otrzymuje maila wpisanego w rejestr domeny z linkiem do akceptacji transferu. Jeżeli link nie zostanie kliknięty, nie dojdzie do transferu. Dlatego ważne jest, aby zawsze posiadać w rejestrze domeny aktualne dane.

Po zatwierdzeniu transferu, domena .pl przechodzi do nowego rejestratora od razu a np.: w przypadku domen globalnych trwa to do 10 dni.

Cykl życia domeny

Każda domena internetowa ma swój cykl życia od momentu jej zarejestrowania do wygaśnięcia. To, w jakim stanie przebywa aktualnie twoja domena, możesz sprawdzić w bazie WHOIS.

Cykl życia domeny .PL
Cykl życia domeny .PL

Jeżeli domena nie zostanie opłacona w terminie, to przechodzi w status BLOCKED. Przez 30 dni może ją jeszcze abonent odzyskać (wykup z kwarantanny za dodatkową opłatą). Po tym czasie domena, wróci do domen wolnych i każdy będzie ją mógł wykupić.

Domena w statusie BLOCKED może być na przykład przeniesiona do innego rejestratora, ale już nie można wykonać delegacji DNS.

Czym jest WHOIS?

Każdy Rejestr domen prowadzi bazę danych, która zawiera informacje o domenie. Takimi danymi są np.: na jakich serwerach DNS znajduje się domena, kiedy została zarejestrowana i kiedy wygasa, kto jest jej rejestratorem czy abonentem.

Niektóre rejestry domen oferują ochronę prywatności domeny, aby dane abonenta nie były dostępne publicznie. Dla domeny .pl baza WHOIS dostępna jest:

  • na stronie http://www.dns.pl/whois
  • na serwerze usługi WHOIS uruchomionym na whois.dns.pl (port 43), z którego można skorzystać, używając standardowych narzędzi, np.: whois, jwhois.

Fragment wyniku z bazy WHOIS dla domeny thecamels.pl.

whois:        whois.dns.pl

status:       ACTIVE
remarks:      Registration information: http://www.dns.pl/english/

created:      1990-07-30
changed:      2018-09-07
source:       IANA

 
DOMAIN NAME:           thecamels.pl 
registrant type:       individual 
nameservers:           dns1.thecamels.org.  
                       dns2.thecamels.org.  
created:               2010.12.02 15:05:36 
last modified:         2018.12.15 23:57:35 
renewal date:          2019.12.02 15:05:36 
 
no option 
 
dnssec:                Unsigned 
 
 
REGISTRAR: 
The Camels s.c.
Wróblewskiego 18
93-578 Łódź
Polska/Poland
+48.530887799
info@thecamels.org 

Co to jest opcja na domenę?

Każdy Rejestr domen może dla swoich domen oferować różne funkcje takie jak np.: Registry Lock czy opcja na domenę. Czym zatem jest opcja?

Jest to pierwszeństwo do rejestracji domeny, po jej zwolnieniu przez obecnego abonenta. Wykupienie opcji na domenę daje Ci gwarancję, że będziesz pierwszy, który będzie mógł kupić domenę, pod warunkiem, że obecny abonent jej nie przedłuży.

Opcja na domenę przydaje się wtedy, kiedy planujesz mieć pewność, że nikt inny nie kupi domeny, która prawdopobnie zostałą porzucona przez abonenta.

Na daną domenę może być wykupiona tylko jedna opcja. Opcja na domenę jest ważna 3 lata.

Weryfikacja adresu e‑mail dla domen globalnych

Domeny globalne (np.: .com, .org, .biz) wymagają dodatkowego potwierdzenia adresu e‑mail po wykonaniu określonych operacji na domenie. Wymaganie to pojawiło się 1 stycznia 2014 roku i polega na kliknięciu w link, wysyłany na mail abonenta. Wiadomość wysyłana jest po:

  • rejestracji domeny,
  • transferze domeny do innego operatora,
  • zmianie danych abonenta.

Na szczęście nie trzeba za każdym razem weryfikować takiego adresu e‑mail. Wysyłany jest on tylko raz w celu weryfikacji. Kolejne rejestracje domen, transfery, do których zostanie użyty ten sam e‑mail, nie wymagają jego weryfikacji.

Jeżeli adres e‑mail nie zostanie potwierdzony w ciągu 15 dni od czasu wykonania operacji, domena zostanie zablokowana. Kiedy tylko abonent kliknie w link, domena zostanie odblokowana.