Domena techniczna na hostingu
Kamil Porembiński
Kamil Porembiński
19.04.2021

Co to domena techniczna? Wady i zalety domeny technicznej na hostingu

Wykupując u nas hosting bądź serwer, otrzymasz od nas domenę techniczną, która może okazać się dla Ciebie idealnym poligonem doświadczalnym. Zastanawiasz się, czy powinieneś używać domeny technicznej? Czym w ogóle jest domena techniczna i jakie są jej zalety i wady? Zacznijmy jednak od początku.

Czym jest domena techniczna i do czego służy?

Każdy klient, który założy u nas konto hostingowe lub wykupi serwer, otrzymuje od nas w prezencie bezpłatną domenę techniczną. Domena ta pozwoli Ci bezpiecznie i wygodnie testować działanie i funkcje stron internetowych, aplikacji webowych czy sklepów jeszcze zanim zostaną one podpięte pod ich docelową domenę.

Domeny techniczne zawsze prowadzą do katalogu: /public_html. Z kolei podczas podpinania do swojego konta hostingowego dodatkową domenę, wówczas będzie ona wskazywać katalog: DODATKOWA-DOMENA.PL. To właśnie w tym katalogu znajdować się będą wszystkie pliki strony internetowej podpiętej pod ową domenę.

Jeśli w przyszłości chciałbyś przetestować nowy layout bądź funkcjonalności swojej strony internetowej lub sklepu, wówczas wystarczy, że w obrębie domeny technicznej stworzysz nowy katalog – np.: public_html/TEST-NOWEJ-STRONY. Następnie do takiego katalogu wgrasz pliki nowej witryny. Żeby sprawdzić wygląd lub funkcje nowej odsłony strony internetowej bądź sklepu,  będziesz wówczas musiał wpisać w przeglądarce adres: DOMENA-TECHNICZNA/TEST-NOWEJ-STRONY.

Zwróć uwagę, że nowa wersja witryny będzie w łatwy sposób dostępna, po wpisaniu jej adresu, natomiast nie będzie widoczna z poziomu aktualnie wykorzystywanej przez Ciebie domeny.

Reasumując: domena techniczna umożliwia Ci przeprowadzanie różnego rodzaju testów i działań w obrębie konta hostingowego w bezpieczny i wygodny sposób.

Sprawdź także: Ile trwa i jak przebiega migracja strony?

Jakie są zalety domeny technicznej?

Zalet domen technicznych jest całkiem sporo – podobnie jak korzyści wynikających z ich wykorzystywania.

Zacznijmy od oszczędności. Dzięki domenie technicznej, przypisanej automatycznie do Twojego konta hostingowego, nie musisz kupować dodatkowej domeny, która pozwoliłaby Ci korzystać z serwera bądź hostingu.

Istotną korzyścią jest również spora oszczędność czasu. W przypadku przesiadki z domeny technicznej na domenę docelową nie musisz czekać na propagację DNS, ponieważ jest to rekord istniejący w zbiorczej domenie.

Przeczytaj również: Co to jest system DNS?

Co więcej, jeśli jedna z Twoich domen w hostingu wygaśnie, wówczas nie musisz potem podmieniać domeny tak, jak w przypadku domeny głównej hostingu.

Ostatnią zaletę opisaliśmy już wcześniej. Jest nią możliwość bezpiecznego i wydajnego tworzenia testowych wersji stron oraz ich późniejszego przenoszenia pod docelowe domeny.

Korzystanie z domeny technicznej nie jest pozbawione wad

Jeśli postawisz WordPressa lub inny system CMS w domenie technicznej, wówczas będziesz musiał zaktualizować wszystkie linki z poprzedniej domeny na nową, z której chcesz korzystać. W przypadku rozbudowanych witryn jest to dość czasochłonne zadanie.

Musisz również być świadomym tego, że jeśli domena techniczna hostingu wygaśnie lub ulegnie awarii, wówczas stracisz dostęp do swojej strony, jeżeli ona z niej korzysta. Hostingi nie mają obowiązku dbania o domeny techniczne i czasem przestają je wspierać.

Nasi klienci często zapominają również o fakcie, że wysyłanie spamu z domeny technicznej wpływa na reputację wszelkich domen znajdujących się w domenie technicznej i może prowadzić do filtrowania wiadomości e‑mail wysyłanych z subdomen. Mimo starań hostingu, pamiętaj że domena techniczna to tak naprawdę subdomena w pewnej domenie.

Poza tym nie zawsze możliwe jest wygenerowanie bezpłatnego certyfikatu SSL dla subdomen, co wynika z limitów ustalanych przez jednostki certyfikujące.

Słowem podsumowania

Domeny techniczne są niezwykle przydatne i zdecydowanie zachęcamy Cię do korzystania z nich podczas prowadzenia prac modernizacyjnych, stawiania nowych sklepów lub stron czy testowania ich nowych funkcjonalności.