DevOps czy SysOps. Co wybrać?
DevOps oraz SysOps – na pewno spotkałeś się już z tymi pojęciami. Jeśli masz firmę, to raczej mało jest prawdopodobne, że prowadzisz ją zupełnie bez komputerów, baz danych, systemów operacyjnych i serwerów. Być może nie zdajesz sobie nawet sprawy z tego, jak szeroko technologia zakradła się do Twojego przedsiębiorstwa. Wszystkie systemy muszą oczywiście ze sobą współgrać i działać 24x7x365, co wymaga stałego zarządzania nimi od strony infrastruktury i administracyjnej. A takie zarządzanie wymaga wiedzy i znajomości wielu zagadnień, musi opierać się na pewnych fundamentach, i powinna stać za tym jakaś myśl.
To nie jest jedna z tych sytuacji kiedy warto iść na żywioł. Dlatego w świecie IT powstały różne metody pracy i podejścia, które pomogą nam się przygotować do ogarnięcia tych wyzwań.
Przyjrzyjmy się zatem czym jest metoda DevOps i SysOps.
Spis treści
Charakterystyka
SysOps (skrót z jęz. angielskiego od Systems Administration) to metoda manualnego zarządzania infrastrukturą IT w firmie.
Do zadań administratora należy:
- utrzymanie i wdrażanie technologii oraz hardware’u, do uruchomienia których nie jest wymagana rozległa wiedza programistyczna
- doskonała znajomość infrastruktury klienta
- wiedza na temat przeznaczenia oraz właściwości każdego elementu tej infrastruktury
- reagowanie na każdy incydent (dotyczący bezpieczeństwa, funkcjonowania infrastruktury i każdego specyficznego przypadku jaki wystąpi), w związku z czym musi posiadać potrzebne do tego umiejętności i wiedzę
- udzielanie informacji, jako że jest głównym technicznym punktem informacyjnym w firmie
- posiadanie szerokiej wiedzy w zakresie infrastruktury klienta
DevOps (skrót z jęz. angielskiego od Development and Operations) to metodyka kładąca nacisk na współpracę administratorów oraz programistów nad rozwojem i utrzymaniem produktu. Dzięki stosowaniu tej metody, można znacznie skrócić czas wdrażania nowych funkcjonalności w oprogramowaniu.
Administrator infrastruktury pracujący zgodnie z metodą:
- wykorzystuje technologie, na których można „budować” infrastrukturę, automatyzować ją i upraszczać
- pośredniczy w komunikacji między developerami, przez co powoduje że obydwie grupy specjalistów (administratorzy i programiści) szybciej i sprawniej współpracują ze sobą
- jest specjalistą w wielu dziedzinach, i jest ukierunkowany na utrzymanie kluczowych technologii
- dobrze zna technologię którą utrzymuje i wdraża na poziomie eksperckim, posiada też wiedzę pozwalającą na jej rozwój i rozbudowanie
- posiada umiejętności programistyczne, zna standardy kodowania oraz dobre praktyki, tworzy wiele skryptów i mniej rozbudowanych programów
Cecha | SysOps | DevOps |
---|---|---|
Metodologia dostarczania produktu | ITIL | DevOps |
Nastawienie do zmian | Ostrożne | Swobodne |
Reakcja na niezapowiedziane zmiany | Reagowanie | Adaptacja |
Tempo zmian | Stabilne | Zmienne |
Zmiana zainicjowana przez | Zarządzanie Zmianą | Użytkownika |
Miejsce wdrażania zmian | Serwery | Oprogramowanie |
Zaprojektowane by służyć | Procesowi | Wartości biznesowej |
Szukasz administratora, który zadba o Twoją infrastrukturę?
Kiedy wybrać DevOps, a kiedy SysOps?
SysOps wykorzystujemy wtedy gdy kiedy klient posiada bardzo małą infrastrukturę, która nie jest ona dynamiczne rozwijana, i nie jest wymagane skalowanie poziome. Zwykle sprawdza się najlepiej w administrowaniu do kilku różnych serwerów.
DevOps jest zalecane dla dużych środowisk, w dodatku takich, gdzie ciągle występują dynamiczne zmiany, i które rosną, ponieważ pomaga w poziomym skalowaniu usług. Jest także wykorzystywane przy pracy w systemie Continuous Delivery.
Na co zwrócić uwagę
SysOps
W przypadku metody SysOps może się zdarzyć, że zmienią się nasze plany, i infrastruktura IT w firmie jednak urośnie. Warto wtedy pamiętać o metodologii DevOps, i jeszcze raz przeanalizować która będzie dla nas bardziej korzystna.
DevOps
Co do DevOps, to jak ta metoda będzie działać w dużej mierze zależy od umiejętności administratora. Musi on dokonać analizy, opisać procesy, wybrać najlepsze narzędzia do automatyzacji oraz diagnozowania problemów. Wyzwaniem w pracy zgodnie z tą metodologią często jest zmiana kultury organizacyjnej w firmie. Ponadto, nie ma ścisłej definicji tego systemu pracy, ponieważ jest to raczej filozofia działania niż szczegółowa instrukcja postępowania, która jest jedna, uniwersalna i gotowa do wdrożenia.
Narzędzia
SysOps
W przypadku tego systemu pracy, sprawa jest prosta. Nie stosujemy wyspecjalizowanych narzędzi, ponieważ ta metoda jest wykorzystywana dla małych infrastruktur, gdzie całą pracę wykonuje się ręcznie. Część pracy wspierana jest jednak w skrypty automatyzujące pewne zadania.
DevOps
Tu z kolei jest duży wybór. Kilka popularnych narzędzi z otwartym kodem to:
- Puppet
- Ansible
- Vagrant
- Docker
- Zabbix
Jest to z pewnością ciekawy temat, i jeśli chcecie dowiedzieć się więcej to zajrzyjcie tutaj.
Korzyści
SysOps
- Mniejsze koszty niż DevOps w przypadku małych infrastruktur
- Szybkie wdrożenie (administrator od razu zabiera się do pracy, nie musi ustawiać automatyzacji procesów, zarządza całą infrastrukturą ręcznie)
DevOps
- dzięki dynamicznemu reagowaniu na zmiany, umożliwia szybszy i krótszy czas dostarczenia gotowego rozwiązania, czyli „Time to Market” (TTM)
- zmniejsza biurokrację
- obniża koszty obsługi infrastruktury zachowując wysoką jakość
Podsumowując
Świat IT i wyzwania stojące przed administratorami infrastruktur zmieniają się wraz z rozwojem nowych technologii, chociażby chmury czy mobilnych, które wymagają innego podejścia i narzędzi.
Nie ma jednej dobrej czy złej metody. Po prostu są właściwe dla danego klienta i jego potrzeb.
Jeśli nie wiesz która jest dla Ciebie lepsza i chcesz przedyskutować jaki masz pomysł, dzwoń! Znajdziemy rozwiązanie.
Zobacz inne nasze artykuły
Zobacz wszystkie artykułyOdsprzedaż nazwy domen. Na czym polega?
Czytaj dalejOdsprzedaż nazwy domen – jak to działa i dlaczego warto się tym zainteresować? Odkupienie i odsprzedaż nazw domen to popularna praktyka w świecie internetu. W artykule eksperckim dowiesz się, czym jest odsprzedaż nazw domen, dlaczego ludzie decydują się na tę formę inwestycji oraz jak przebiega cały proces. Poznasz również czynniki wpływające na wartość odsprzedawanej nazwy…
Adres IP. Co to jest i do czego służy adres IP?
Czytaj dalejAdres IP, czyli Internet Protocol, jest fundamentalnym elementem funkcjonowania internetu. To unikalny identyfikator przypisywany każdemu urządzeniu podłączonemu do sieci. Dzięki adresowi IP możliwa jest wymiana danych między urządzeniami oraz ich identyfikacja w sieci. Adres IP może być publiczny lub prywatny, a jego przydzielanie odbywa się poprzez różne instytucje. Ten artykuł ekspercki przedstawia różne aspekty adresów…
Adres URL. Co to jest, do czego służy i jak działa?
Czytaj dalejAdres URL (Uniform Resource Locator) to unikalny identyfikator, który wskazuje lokalizację zasobu w sieci internetowej. Jest to ciąg znaków, który umożliwia nam dotarcie do konkretnej strony internetowej, pliku, obrazka lub innego zasobu. Adres URL składa się z kilku elementów, takich jak protokół, domena i ścieżka, które razem określają dokładne miejsce, gdzie znajduje się dany zasób.…