Co to jest hosting?
Kamil Porembiński
Kamil Porembiński
05.09.2020

Co to jest hosting?

Hosting to, hosting tamto. W koło tylko ten hosting. A czy ktoś w ogóle zechciałby wytłumaczyć, co to w ogóle jest hosting strony internetowej? Nie? To pozwól, że my Ci to wytłumaczymy.

Co to jest hosting?

Czym jest hosting? Cóż, to nic innego, jak usługa hostingowa, która polega na udostępnianiu miejsca na dysku fizycznego serwera współdzielonego przez wielu użytkowników jednocześnie. Każde konto hostingowe jest odseparowane od siebie, dzięki czemu użytkownicy hostingu wykorzystują przyznane im zasoby niezależnie od siebie.

Poznaj nasz hosting

Zapomnij o problemach i wybierz swój pakiet hostingowy

Hosting strony internetowej możemy porównać do wynajmowania pokoju w akademiku. Dom studencki współdzieli wielu studentów jednocześnie, którzy otrzymują zagwarantowane miejsce w budynku i mogą korzystać z przyznanego im pokoju. Pokoje są od siebie oddzielone, dzięki czemu – mimo że w akademiku jest wielu studentów – każdy z nich może w spokoju zamknąć się we własnym pokoju i wykorzystywać go do własnych celów (oczywiście pod warunkiem, że cele te spełniają normy określone przez akademik). Studenci jednocześnie mogą korzystać z części wspólnej akademika – windy, lobby, stołówki etc.

Zgodnie z naszą analogią częściami wspólnymi akademika są podzespoły serwera, a pokoje studenckie stanowią oddzieloną przestrzeń dyskową przyznaną użytkownikom hostingu.

Hostingiem można nazwać także usługę hostingową, która polega na udostępnieniu wirtualnego serwera prywatnego lub dedykowanego fizycznego serwera. Kontynuując analogię – wirtualnym serwerem prywatnym może być stancja studencka, a dedykowanym serwerem prywatnym dom z własną działką i solidnym ogrodzeniem.

Rodzaje hostingu

Jak wspomnieliśmy powyżej, hostowanie strony internetowej może być realizowane przy korzystaniu z hostingu współdzielonego, serwera VPS lub serwera dedykowanego.

Najtańszą opcją jest hosting współdzielony, w którym zasoby serwera są dzielone między klientów firmy hostingowej. Użytkownicy mają zagwarantowaną określoną przestrzeń dyskową oraz wielkość miesięcznego transferu, a także konkretną liczbę baz danych, kont e‑mail czy domen, które mogą podpiąć do wykupionego konta hostingowego.

Wirtualny serwer prywatny zapewnia większą moc obliczeniową, o wiele więcej przestrzeni dyskowej oraz zdecydowanie szerszy zakres swobód w zakresie zarządzania przyznanymi zasobami sprzętowymi. Nadal jednak jest to serwer współdzielony.

Dedykowany serwer fizyczny to całkowicie odrębna maszyna fizyczna, która jest w całości przeznaczona do użytku przez jednego użytkownika. Dzięki temu zapewnia ona największy zakres swobody pod kątem zarządzania, administrowania i konfigurowania, jak również gwarantuje zdecydowanie największą moc obliczeniową czy przestrzeń dyskową.

Jaki hosting będzie wystarczający dla Twojej firmy?

Jeżeli szukasz hostingu strony internetowej dla firmy, niewielkiego sklepu lub bloga, w zupełności wystarczy Ci hosting współdzielony, który pozwoli Ci na łatwą konfigurację i administrację witryny, jednocześnie gwarantując możliwie niskie koszty utrzymania.

W przypadku średniej wielkości sklepów i dużych serwisów, portali lub rozbudowanych witryn firmowych warto zainwestować w serwer VPS, który umożliwi rozwinięcie potencjału Twojego biznesu.

Do najbardziej wymagających zastosowań – np. prowadzenia ogromnych sklepów i działalności e‑commerce czy tworzenia rozbudowanych platform webowych warto zainwestować w dedykowany serwer fizyczny.

Przeczytaj również: