Co to jest VPS i jak go wybrać? Czy VPS jest dla Ciebie?
Kamil Porembiński
Kamil Porembiński
28.08.2020

Co to jest VPS i jak go wybrać? Czy VPS jest dla Ciebie?

Wahasz się między hostingiem współdzielonym a dedykowanym serwerem? Nie do końca wiesz, co to jest serwer VPS, w jaki sposób działa i czy to rozwiązanie będzie Ci się opłacać? W takim razie dowiedz się, czy wirtualny serwer prywatny pomoże Ci rozwiązać Twój problem.

Serwer VPS (ang. Virtual Private Server) to wirtualny serwer prywatny. Co oznacza słowo „wirtualny”? Ano to, że serwer ten imituje oddzielny fizyczny serwer. Jego oprogramowanie oddziela Twoje zasoby od zasobów innych klientów systemu, zapewniając Ci o wiele większą moc obliczeniową i minimum ograniczeń wynikających ze współdzielenia hostingu.

Serwer wirtualny VPS tworzony jest zwykle przez duże, wydajne i mocne serwery fizyczne podzielone na kilka mniejszych serwerów wirtualnych z całkowicie wydzielonymi zasobami – tj. z oddzielną: pamięcią RAM, przestrzenią dyskową, systemem operacyjnym, alokacją zasobów, oddzielnym systemem plików, czy odrębnymi adresami IPv6 i IPv4.

W ramach obsługi serwera wirtualnego zyskujesz root (dostęp administratora) i tym samym otrzymujesz niemal całkowicie wolną rękę w zakresie zarządzania, administrowania i konfigurowania VPS’em.

Innymi słowy: w przypadku serwera VPS uniezależniasz się od innych użytkowników hostingu współdzielonego i możesz dowolnie zarządzać swoim wirtualnym serwerem. Jednakże wciąż dzielisz miejsce na fizycznym serwerze z pozostałymi klientami firmy hostingowej. Niemniej, jesteś od nich całkowicie odizolowany.

Sprawdź koniecznie: Jaki ruch na stronie wytrzyma mój serwer?

Czy serwer VPS jest dla Ciebie odpowiednim rozwiązaniem?

Wirtualne serwery prywatne wykorzystywane są najczęściej przez podmioty prowadzące większe sklepy internetowe, rozbudowane portale i serwisy. Z VPS’a można skorzystać również do stworzenia serwera poczty i serwera gier czy do nauki lub tworzenia projektów web developerskich. Na serwerze VPS szybko i sprawnie postawisz system operacyjny (np. Linux), środowisko programistyczne, dowolne usługi i środowiska webowe (np. NodeJS czy NGINX) czy projektowane aplikacje w wersji staging.

Czy w Twoim przypadku dedykowany serwer wirtualny będzie optymalnym rozwiązaniem? To zależy.

Przed wyborem jakiegokolwiek hostingu, serwera VPS czy fizycznego serwera dedykowanego dokładnie przeanalizuj własne potrzeby, sprecyzuj cele i zastanów się, jakie masz oczekiwania. Poza tym zastanów się, czy będziesz w stanie skonfigurować i zarządzać serwerem VPS – pamiętaj, że nasz support zawsze chętnie Ci pomoże. Poza tym oferujemy dostęp do intuicyjnego panelu administracyjnego, dzięki któremu łatwo skonfigurujesz i będziesz zarządzać swoim serwerem.

Przy wyborze serwera VPS istotna jest także kwestia jego późniejszej skalowalności. Wirtualne serwery prywatne zapewniają dużą swobodę i potencjał w skalowaniu swoich parametrów wraz z rosnącymi potrzebami projektów. Z tego też względu mogą okazać się strzałem w 10-tkę, jeśli planujesz instalować na nich oprogramowanie, system czy środowisko, które będą wzrastały wraz z Twoim biznesem.

VPS pozwala także stworzyć redundantne środowisko o wysokiej dostępności, które zapewni Business Continuity. Niemniej, użytkownik serwera musi samodzielnie stworzyć architekturę i wdrożyć mechanizmy zapewniające nadmiarowość i dostępność zaimplementowanym usługom.

Kluczową zaletą VPS’ów jest ich autonomia, większa wydajność i – przede wszystkim – większa swoboda w zarządzaniu serwerem dzięki dostępowi root. W przypadku hostingu współdzielonego możliwości zarządzania zasobami sprzętowymi są o wiele bardziej ograniczone. Z tego względu wirtualny serwer prywatny jest idealnym rozwiązaniem w przypadku implementowania bardziej wymagających i złożonych projektów, które wymagają tworzenia własnych zestawów oprogramowania systemowego i braku ograniczeń w nadawaniu uprawnień użytkownikom.

Pamiętaj, że wraz z większą swobodą i lepszymi osiągami serwery VPS są droższym rozwiązaniem od współdzielonego hostingu. Dlatego też zastanów się, czy inwestycja w wirtualny serwer prywatny będzie się spinać z Twoimi założeniami biznesowymi i budżetem. Najkorzystniejszym cenowo serwerem VPS w naszej ofercie jest vTC-11 NVMe SSD, którego koszt wynosi zaledwie 29 zł miesięcznie. Sprawdź pełną ofertę naszych serwerów VPS.

Serwer VPS będzie dobrym rozwiązaniem w przypadku:

  • serwerów pocztowych i serwerów gier,
  • aplikacji webowych i skryptów,
  • własnych środowisk i usług programistycznych,
  • rozbudowanych sklepów internetowych i rozwiązań e‑commerce,
  • dużych portali, serwisów i witryn.

Kiedy VPS będzie Ci się opłacał?

Serwer VPS zapewnia gwarantowane zasoby, o wiele większy poziom bezpieczeństwa oraz większą wydajność od hostingu współdzielonego.

Pamiętaj jednak, że wirtualny serwer prywatny to także większa odpowiedzialność oraz konieczność samodzielnej konfiguracji systemu operacyjnego, serwerów WWW, e‑mail, FTP i poczty czy zapewnienia swoim usługom odpowiednich mechanizmów i technologii z zakresu bezpieczeństwa. Oczywiście nie musisz robić tego wszystkiego sam. Możesz skorzystać z usług administratora serwera, niemniej wiązać się to będzie z wyższymi kosztami utrzymania serwera.

I tutaj dochodzimy do sedna opłacalności serwera VPS.

Serwer VPS będzie Ci się opłacał, gdy planujesz projekty o nieco większych wymaganiach wydajnościowych i sprzętowych, a także gdy chcesz zapewnić sobie o wiele większą swobodę w zarządzaniu przyznaną Ci przestrzenią dyskową i jednocześnie jesteś gotów ponieść wyższe koszty inwestycyjne.

Jak dobrze wybrać serwer VPS?

Wybierając serwer VPS, musisz uwzględnić kilka istotnych parametrów technicznych i rozwiązań technologicznych, w które wyposażony jest serwer oraz zestawić je z aktualnymi i przyszłościowymi potrzebami Twoich projektów.

Rodzaj serwera VPS i jego dostępność

Firmy hostingowe oferują swoim klientom serwery VPS w wielu wariantach technologicznych. Wirtualne serwery prywatne mogą przyjmować formę pojedynczych serwerów, zwirtualizowanych klastrów lub wydzielonych zasobów na platformie cloud.
O ile pierwsze, fizyczne rozwiązanie w przypadku awarii automatycznie wyłącza Twoje usługi, o tyle serwer VPS w chmurze czy zwirtualizowane klastry zapewniają możliwość migracji do innego węzła przy zachowaniu stałej dostępności usług. Taka infrastruktura zapewni Ci o wiele większą dostępność usług na poziomie sprzętowym.

Przeczytaj także: Czym jest wysoka dostępność serwera lub strony?

Typ wirtualizacji

Kolejnym kluczowym faktorem podczas doboru prywatnego serwera wirtualnego jest typ jego wirtualizacji. Wyróżnia się jej 2 rodzaje – parawirtualizację i pełną wirtualizację.

Parawirtualizacja serwera VPS sprowadza się do uruchomienia maszyny wirtualnej w wyizolowanych kontenerach, które dzielą z hostem kernel (jądro) systemu. Innymi słowy, wirtualizacja VPS’a realizowana jest na poziomie systemu operacyjnego. Wśród najpopularniejszych tego typu rozwiązań należy wymienić m.in. Virtuozoo i OpenVZ.

Pełna wirtualizacja sprowadza się do wirtualizacji serwera na poziomie sprzętowym. Takie podejście zapewnia o wiele lepszą izolację poszczególnych serwerów i skuteczniej rozdziela zużywane przez nie zasoby fizyczne. Przykładem takich rozwiązań są m.in. VMware i KVM.

Typ wirtualizacji serwera pociąga za sobą także kwestię oversellingu, czyli sprzedaży przez firmy hostingowe większej liczby zasobów sprzętowych, niż faktycznie posiadają. Tłumaczone jest to faktem, że mało który użytkownik VPS’a wykorzystuje 100% wynajętych zasobów. Pełna wirtualizacja marginalizuje zjawisko oversellingu.

Parametry serwera

Parametry maszyny determinują jej wydajność, moc, szybkość działania i miejsce dyskowe. Kluczowymi parametrami serwerów VPS są przede wszystkim:

  • procesor (liczba rdzeni i taktowanie),
  • pamięć RAM,
  • przestrzeń dyskowa i rodzaj zastosowanych dysków (SSD, NVMe czy HDD),
  • miesięczny limit transferu,
  • przepustowość.

Zwykle firmy hostingowe oferują kilka wariantów konfiguracji serwerów VPS, dzięki temu każdy dostosuje parametry serwera do własnych potrzeb.

Zarządzanie

Ważny jest także zakres zarządzania serwerem. Na rynku dominują VPS’y, które oferowane są z dostępem root pozwalającym na niemal nieograniczone zarządzanie serwerem w zakresie instalacji bibliotek, kont użytkowników, uprawnień etc. Warto zwrócić uwagę, czy firma hostingowa dostarcza panel administracyjny, który ułatwia zarządzanie serwerem.

Na rynku można spotkać się także z serwerami zarządzanymi (tzw. managed). Tego typu rozwiązania zapewniają intuicyjny panel administracyjny, a serwery zarządzane są w zakresie najistotniejszych kwestii przez operatora, ograniczając swobodę działania klientowi. Niemniej, takie rozwiązanie jest dość wygodne i chętnie wybierane przez osoby, które nie potrzebują roota.

Bezpieczeństwo

Zarządzając VPS’em, musisz sam zadbać o wdrożenie mechanizmów zabezpieczających Twoje dane i ciągłość usług. Nie oznacza to jednak, że VPS przez dostawców usług pozostawiany jest samemu sobie. Zwykle operatorzy po swojej stronie zapewniają ochronę anty-DDoS oraz możliwość wykonywania snapshotów i backupów danych. Koniecznie zwróć uwagę na zakres ochrony zapewniany przez dostawcę usługi.