Co to serwer dedykowany i kto go potrzebuje?
Kamil Porembiński
Kamil Porembiński
31.08.2020

Co to serwer dedykowany i kto go potrzebuje?

Twój sklep, witryna lub projekt rozrosły się na tyle, że szukasz wydajniejszego serwera, który zapewni Ci możliwie dużą swobodę w administrowaniu i zarządzaniu? Zastanawiasz się między serwerem VPS a dedykiem? Sprawdź, co to serwer dedykowany, komu rekomendowany jest hosting serwerów dedykowanych i kiedy opłaca się zmigrować usługę na dedyka.

Co to serwer dedykowany?

Wyobraź sobie wynajmowany pokój w domu studenckim, mieszkanie własnościowe i dom.

Masz to? Świetnie. Pokojem w domu studenckim jest nic innego jak hosting współdzielony. Pozwala Ci on wygodnie pomieszkiwać, jest tani (jak na obecne standardy na rynku najmu), a także  wygodnie się do niego sprowadzić. Jednocześnie wraz z wygodą i niskimi kosztami idzie mała swoboda życia. Nie możesz umeblować i zarządzać oprogramowaniem i konfiguracją takiego hostingu, a jego metraż (czyt. wydajność, pojemność i parametry) są dość ograniczone.

Mieszkanie własnościowe możemy porównać do serwera VPS, czyli wirtualnego serwera prywatnego nazywanego czasem wirtualnym serwerem dedykowanym. Własne mieszkanie to większe koszty, ale i o wiele większa swoboda, większy metraż i… większe obowiązki.

Duży, solidny i postawiony na prywatnej działce dom to właśnie fizyczny serwer dedykowany. Zapewni on najlepsze parametry wydajnościowe, największą przestrzeń, potężny transfer i zdecydowanie największą elastyczność, skalowalność oraz bezpieczeństwo.

Wynajem serwera dedykowanego pozwoli Ci uzyskać miejsce w sieci precyzyjnie dostosowane do swoich potrzeb. Nie będziesz musiał współdzielić z nikim zasobów fizycznych serwerów, mogąc w pełni korzystać z dostępnego RAM’u, taktowania CPU czy przestrzeni dyskowej. Jednocześnie własny fizyczny serwer umożliwi Ci instalację i konfigurowanie dowolnego systemu, środowiska czy  aplikacji i usług.

Pamiętaj jednak, że administracja serwerem dedykowanym jest bardziej wymagające od zarządzania hostingiem współdzielonym.

Szukasz administratora, który zadba o Twoją infrastrukturę?

Dla kogo serwer dedykowany?

Serwery dedykowane to maszyny spełniające największe potrzeby dużych klientów firm hostingowych. Korzystają z nich głównie duże sklepy internetowe i podmioty działające w sektorze e‑commerce, spore portale i serwisy, software house’y i inne firmy, które projektują, tworzą i zarządzają aplikacjami webowymi czy projektami wymagającymi odrębności, wysokiego poziomu dostępności i sprzętowej wydajności.

Z dedykowanego serwera korzystają też małe, średnie i duże przedsiębiorstwa, które potrzebują niezależnego środowiska i infrastruktury o dużej mocy obliczeniowej do postawienia np. serwera kopii zapasowych, systemów ERP lub innych systemów zarządzania, bazy plików etc.

Przeczytaj koniecznie: Jak uniknąć zbędnych kosztów i problemów z usługami IT?

Kiedy opłaca się przejść na serwer dedykowany?

Jeśli Twój biznes lub projekt rozwija się na tyle prężnie, że hosting współdzielony lub serwer VPS Ci nie wystarczają, najwyższy czas przesiąść się na fizyczny serwer dedykowany. Kiedy powinieneś to zrobić? Na dedyka powinieneś się przerzucić gdy:

  • obecny serwer ogranicza możliwości konfiguracji i zarządzania, których potrzebujesz podczas utrzymywania sklepu, strony, środowiska lub innego projektu;
  • poszukujesz rozwiązania zapewniającego większą dostępność;
  • chcesz całkowicie odizolować się od pozostałych użytkowników współdzielących z Tobą zasoby;
  • stawiasz na maksymalne bezpieczeństwo infrastruktury.

Zastanawiasz się, czy to dobry czas na przesiadkę na serwer dedykowany? Skonsultuj się z naszymi specjalistami. Doradzimy Ci najlepsze rozwiązanie i pomożemy Ci zmigrować Twoje zasoby na nowy serwer.

Psst, może te tematy również Cię zainteresują: