
Czy strona internetowa musi zawsze być dostępna?
Ile razy to słyszałeś, że jedną z największych zalet sklepu internetowego jest to, że działa on zawsze i sprzedaje kiedy śpisz? Brzmi to zbyt idealnie by tak było, co nie oznacza, że nie jest to możliwe. Wysoka dostępność usług, mimo wszystko, nie zapewnia nam działania serwisu zawsze. Co zatem się dzieje, że strony czasem nie działają?
Spis treści
Dlaczego moja strona nie działa?
Powodów może być wiele, od tych oczywistych po te mniej. Usługi internetowe mogą być niedostępne z powodów awarii, prac planowych, migracji czy po prostu ataków cyberprzestępców. Bardzo często nieodpasowanie wielkości serwera do ruchu na stronie, powoduje jej niedostępność.
Nikt nie jest w stanie przewidzieć wszystkich możliwych awarii – możesz być jednak pewien, że każdą z osobna odczujesz na własnej skórze.
Prawo Murphy’ego
Poznajmy zatem te czynniki jakie mają wpływ na niedostępność strony internetowej.
Awaria serwera
Najbardziej oczywistym powodem niedostępności danej usługi jest awaria urządzeń, które ją utrzymują. Różnego rodzaju incydenty zdarzają się zgodnie z prawami Murphy’ego. Awaria komputera wyczekuje cierpliwie na najbardziej niedogodny moment, aby bezlitośnie zaatakować.
Poza samym serwerem, który świadczy daną usługę internetową, mamy routery, switche, load balancery oraz wiele innych urządzeń, które odpowiadają za działanie tych serwisów.
Aby zapobiec takim awariom, możemy zawsze kupować sprzęt wyższej jakości, a jeżeli nie mamy na to wpływu to dbać o jego redundancję. Nadmiarowa ilość serwerów pomaga w zwiększeniu SLA, czyli dostępności usługi na jakiej one działają.
Awaria samej strony www
Sama strona internetowa również wymaga regularnego serwisowania. Jeżeli zaniedbamy tego typu czynności, możemy doprowadzić do przestoju w świadczeniu usług online, do czasu naprawienia błędów. Skutkiem zaniedbania strony mogą być:
- przestarzałe oprogramowanie strony może przestać działać, jeżeli oprogramowanie po stronie serwera jest regularnie aktualizowane,
- brak aktualizacji może być również przyczyną włamania się na stronę internetową,
- strony bez cyklicznych optymalizacji, poprawek, potrafią z biegiem czasu działać coraz wolniej lub wyczerpywać limity serwera, co powoduje przerwy w ich działaniu
Aktualizacja
Każdy na własnej skórze odczuł aktualizację systemu operacyjnego. Trwa on zawsze długo, wymaga restartu komputera. Podobnie jest z serwerami. Je również trzeba aktualizować. W tym czasie są one niedostępne i nie serwują stron internetowych. Najczęściej administratorzy, tego typu prace wykonują w nocy, by było one jak najmniej uciążliwe dla użytkowników serwera.

Sama strona również wymaga aktualizacji. Przy dużych i skomplikowanych systemach, może to trwać nawet kilka godzin. W tym czasie twórcy strony, wyświetlają najczęściej plansze informacyjne o pracach na stronie.
Migracja
Migracja strony czy systemu w inne miejsce, zmiana usługodawcy, to kolejne czynniki jakie mogą powodować niedostępność serwisu. Dobrze przygotowana migracja, może zmniejszyć czas niedostępności usług, ale nie zawsze jest to możliwe. Przy dużych serwisach internetowych, taka migracja – podobnie jak aktualizacja może trwać kilka godzin z racji skomplikowania całego procesu.
Koniecznie sprawdź naszą ofertę, a pomożemy zwiększyć dostępność Twojego biznesu.
Zobacz inne nasze artykuły
Zobacz wszystkie artykuły6 kwietnia 2022
Dlaczego warto rozdzielać strony na różne konta hostingowe?
Czytaj dalejKilka stron internetowych na jednym serwerze to zagrożenie, które może mieć różne oblicza. Dowiedz się, jakie są najważniejsze z nich i sprawdź, dlaczego warto rozdzielać strony na różne konta hostingowe.
13 września 2021
Jak przygotować stronę na Black Friday lub większy ruch?
Czytaj dalejZbyt duży ruch na stronie internetowej może okazać się tak samo zgubny, jak jego brak. Klęska urodzaju skutkuje przeciążeniem serwera. W takiej sytuacji nikt nie jest w stanie skorzystać np. z oferty Twojego sklepu internetowego, a Ty nie zarabiasz. Dowiedz się, jak optymalnie przygotować stronę na zwiększony ruch.
10 września 2021
Zarządzanie hasłami, czyli jak nie stracić danych
Czytaj dalejMasz konto w banku? Korzystasz z Internetu przy pomocy smartfona? Gratulacje! W takim razie jesteś po jaśniejszej stronie mocy, do której nie sięga wykluczenie cyfrowe. Jednak czy tak samo skutecznie, jak zapraszasz kumpla na piwo przez komunikator, potrafisz zatroszczyć się o bezpieczeństwo swoich danych?