Ile trwa i jak przebiega migracja strony?
Bezpłatną migrację na nasz hosting oferujemy od zawsze. Przy tej okazji padają te same pytania: ile to potrwa i jak wygląda taki proces? Mimo że jest to często dość skomplikowana procedura, to postaram się wyjaśnić ją w dość prosty sposób.
Spis treści
Podcast
If you would rather listen to us than read the article, below you will find our podcast. This is the audio version of this article. You can listen to it through the system’s „Podcasts” application on iOS, your choice of Android, iTunes, YouTube, SoundCloud i Spreaker.
Dlaczego warto migrować?
Głównym powodem migracji jest zmiana dostawcy usług hostingowych. Podobnie jak w przypadku transferu domeny, proces ten jest dość schematyczny i nie wpływa ujemnie na działanie strony, a wręcz przeciwnie – może polepszyć działanie całego serwisu.
Bardzo częstym powodem migracji jest zaskakująco wysoki rachunek za przedłużenie hostingu jaki spotyka klienta po roku. Tak naprawdę nie ma w tym nic zaskakującego. Takie są częste praktyki „promocyjnych rejestracji domen, czy hostingu na pierwszy rok”.
Kolejnym powodem jest niezadowalająca wydajność obecnego usługodawcy. Warto jednak pamiętać, że bardzo często wydajność działania strony zależy od jej budowy lub po prostu nasza strona nie nadaje się już na hosting i warto pomyśleć o rozwiązaniu VPS lub dedykowanym.
Zmiana hostingu na taki, który wspiera HTTP/2 oraz domyślnie dodaje do stron bezpłatne certyfikaty SSL, na pewno zwiększy prędkość ładowania się strony.
Tak samo ważne jest, aby hosting wspierał zawsze najnowsze wersje PHP, posiadał sensowną politykę backupu oraz sprawnie działający dział wsparcia.
Jak przebiega migracja strony?
Proces samego przeniesienia hostingu, migracji strony czy transferu domen jest dość schematyczny. Po zgłoszeniu do nas chęci przeniesienia strony, poczty czy domeny, rozpoczyna się proces migracji. Można go opisać punktami:
Ustalenie zakresu migracji
Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek migracji, należy jasno określić jakie elementy ze starego hostingu lub serwera mają być przenoszone. Czy kopiowana będzie jedynie strona, czy może strona i poczta elektroniczna? Czas migracji będzie zależał od tego ile i jak bardzo są to skomplikowane elementy do przeniesienia.
Dostępy do serwera
Kolejnym krokiem, jest przekazanie nam dostępów do serwera, hostingu, panelu domen czy kont pocztowych, jakie mają być skopiowane. Bez dostępu do tych danych, nie będziemy w stanie przenieść strony.
Próbna migracja
Zanim strona zacznie działać na nowych serwerach, dokonujemy testowej migracji. Pozwala nam ona oszacować czas, jaki jest potrzebny na finalne skopiowanie danych oraz sprawdzenie, czy to co przenosimy — działa poprawnie na nowym hostingu, który może mieć nowsze wersje oprogramowania niż poprzedni.
Migracja
Po ustaleniu daty migracji, strona, poczta itp. są kopiowane na nowe serwery. Ostatnim etapem jest zmiana konfiguracji domeny, aby kierowała na nowe serwery. Kiedy zakończy się propagacja DNS – strona będzie serwowana z nowej lokalizacji.
Ile trwa migracja strony?
Na to pytanie najlepiej odpowiada pewna anegdota znaleziona gdzieś w sieci.
– Słuchaj, jesteś administratorem. Powiedz, dlaczego tak często nieprawidłowo szacujecie czas na migrację strony?
– Wyobraź sobie, że musisz rozładować ciężarówkę. Ile czasu to zajmie?
– Parę godzin.
– To Kamaz.
– 8 godzin.
– Kamaz załadowany piaskiem.
– 12 godzin
– Nie masz łopaty i narzędzi, tylko ręce.
– 2 dni.
– Na dworze –40.
– 4 dni.
– Kamaz stoi pod wodą.
– To bez sensu, ciągle zmieniasz warunki! Po co mi w ogóle to opowiadasz. Wy administratorzy ciągle opowiadacie jakieś bzdury, zamiast po prostu oszacować czas swojej pracy.
Czas migracji strony jest uzależniony od wielu czynników, na które hosting nie ma wpływu. Wiele z tych rzeczy zależy od samego zlecającego migrację.
- ilość danych do skopiowania – im więcej danych tym czas kopiowania jest dłuższy,
- dostępy a raczej ich brak – bardzo często klienci nie pamiętają lub nie znają dostępów do obecnego serwera i najdłużej trwa zdobycie takich danych
- bałagan na serwerze – do migracji jest niby jedna strona a na serwerze znajduje się nagle jeszcze forum, cztery wersje WordPressa itp. Ustalenie faktycznych rzeczy do migracji jest kolejnym pożeraczem czasu
- prędkości serwerów, łączy internetowych – czasami wąskim gardłem jest serwer źródłowy, z którego są kopiowane dane i czas przesyłu plików jest po prostu wolny
- przestarzałe oprogramowanie – strona, którą migrujemy nie była aktualizowana od wieków i nie działa z najnowszym oprogramowaniem po migracji
Kiedy najlepiej zgłosić migrację?
Zdrowy rozsądek podpowiada, aby nie zostawiać tego na ostatnią chwilę. Sam proces migracji może zająć pewien okres, a pamiętaj, że trzeba go jeszcze zaplanować. Sama firma hostingowa musi mieć również na to czas.
Zdobycie kodów Authinfo do przeniesienia domeny również może zająć sporo czasu, zwłaszcza jak musimy go uzyskać poprzez pocztę tradycyjną.
Im więcej czasu damy za zaplanowanie migracji, tym szybciej i bez stresu ona się odbędzie.
Zobacz inne nasze artykuły
Zobacz wszystkie artykułyOdsprzedaż nazwy domen. Na czym polega?
Czytaj dalejOdsprzedaż nazwy domen – jak to działa i dlaczego warto się tym zainteresować? Odkupienie i odsprzedaż nazw domen to popularna praktyka w świecie internetu. W artykule eksperckim dowiesz się, czym jest odsprzedaż nazw domen, dlaczego ludzie decydują się na tę formę inwestycji oraz jak przebiega cały proces. Poznasz również czynniki wpływające na wartość odsprzedawanej nazwy…
Adres IP. Co to jest i do czego służy adres IP?
Czytaj dalejAdres IP, czyli Internet Protocol, jest fundamentalnym elementem funkcjonowania internetu. To unikalny identyfikator przypisywany każdemu urządzeniu podłączonemu do sieci. Dzięki adresowi IP możliwa jest wymiana danych między urządzeniami oraz ich identyfikacja w sieci. Adres IP może być publiczny lub prywatny, a jego przydzielanie odbywa się poprzez różne instytucje. Ten artykuł ekspercki przedstawia różne aspekty adresów…
Adres URL. Co to jest, do czego służy i jak działa?
Czytaj dalejAdres URL (Uniform Resource Locator) to unikalny identyfikator, który wskazuje lokalizację zasobu w sieci internetowej. Jest to ciąg znaków, który umożliwia nam dotarcie do konkretnej strony internetowej, pliku, obrazka lub innego zasobu. Adres URL składa się z kilku elementów, takich jak protokół, domena i ścieżka, które razem określają dokładne miejsce, gdzie znajduje się dany zasób.…