Czym jest HTTP/2 i czy warto to wdrażać?
Kamil Porembiński
Kamil Porembiński
07.01.2018

Czym jest HTTP/2 i czy warto to wdrażać?

Rozwój dostępu do sieci internet jest bardzo szybki a coraz większa liczba użytkowników odwiedza strony www korzystając z urządzeń mobilnych. Nowe technologie pojawiające się z dnia na dzień działają nadal w oparciu o bardzo stare rozwiązania. Jedną z nich jest protokół HTTP, który został wymyślony ponad 20 lat temu. A przecież jest to jeden z bazowych elementów dzięki którym internet jaki znamy ma prawo działać.

Czym jest HTTP/2?

Jest to najnowsza wersja protokołu HTTP i, w uproszczeniu, odpowiada za komunikację pomiędzy przeglądarką stron internetowych a serwerem, który je obsługuje. Obecnie używana wersja standardu to HTTP/1.1, która mimo aktualizacji jest bardzo stara, przez co strony internetowe nie są wstanie szybko się wczytywać, jak to technologicznie jest możliwe.

Wielu twórców stron, jak i administratorów serwerów próbuje obejść te problemy stosując serwery Content delivery network (ang. CDN), biblioteki opóźniające ładowanie pewnych elementów stron www czy wykorzystując cache przeglądarki.

Protokół HTTP/2 rozwiązuje wiele problemów i upraszcza komunikację pomiędzy przeglądarką a serwerem w taki sposób, że prędkość ładowania stron www może zwiększyć się nawet dwukrotnie. Aby HTTP/2 działało strona musi posiadać certyfikat SSL.

Największe zalety HTTP/2?

Przede wszystkim szybkość, która została osiągnięta głównie poprzez zmniejszenie ilości zapytań jakie generuje przeglądarka do serwera www. Wchodząc na stronę, która oferuje HTTP/2 nawiążesz jedno połączenie z serwerem i będzie ono aktywne póki nie opuścisz strony. Do tej pory korzystając z HTTP/1.1, Twoja przeglądarka generowała setki zapytań powodując obciążenie serwera jak i zmniejszając prędkość ładowania elementów strony www.

HTTP vs. HTTP/2
HTTP vs. HTTP/2

Protokół HTTP/2 pozwala również na równoległe pobieranie wielu elementów strony jakimi są na przykład pliki JS, CSS, czy obrazki. Do tej pory każde zapytanie do serwera było kolejkowane. Kolejną ważną zmianą jest priorytetyzacja. Serwery obsługujące strony zyskały możliwość nadawania ważnym zasobom wyższych priorytetów, co wpływa na poprawę prędkości ładowania stron.

Czy z punktu widzenia SEO warto posiadać serwer ze wsparciem dla HTTP/2?

Prędkość wczytywania się strony www ma znaczenie dla SEO. Jak wiadomo, Google od dawna zachęca do pracy nad optymalizacjami na swoich stronach www. Posiadanie wsparcia dla HTTP/2 na serwerze może być traktowane przez Google jako czynnik rankingowy. Warto posiadać witryny na serwerach hostingowych, które oferują najnowsze technologie w tym PHP 7.2 czy właśnie HTTP/2.