5 rzeczy, o których musisz pamiętać, tworząc stronę
Kamil Porembiński
Kamil Porembiński
14.05.2018

Potrzebujesz strony internetowej? 5 rzeczy o których musisz pamiętać

Tworzenie stron internetowych jest z reguły złożonym procesem, który bardziej od złożenia zamówienia i czekanie na kuriera, przypomina proces szycia produktu „na miarę”. Podczas realizacji projektu, jak i już po wdrożeniu, może pojawić się wiele niespodziewanych kosztów. Chciałbym zwrócić Twoją uwagę na 5 aspektów, które pomogą Ci uniknąć niepotrzebnego zaskoczenia i nieporozumień.

Przemyśl czego naprawdę potrzebujesz

Prawie każdy klient potrafi jednym tchem wymienić, co by chciał mieć na swojej stronie. Nie zawsze idzie to jednak w parze z jego realnymi potrzebami. W efekcie powstają blogi, które nie są przez lata aktualizowane, formularze, z których wiadomości nikt nie czyta i strony internetowe restauracji, gdzie ciężko znaleźć numer telefonu i godziny otwarcia.

Twoje potrzeby będą miały wpływ na zastosowane technologie – a to może znacząco ograniczyć ponoszone przez Ciebie koszta w przyszłości. Dlatego, zanim wybierzesz się do firmy tworzącej strony internetowe, zastanów się, czego naprawdę potrzebujesz.

Niski koszt wdrożenia może skończyć się dopłatami w przyszłości

Usługi programistyczne do tanich nie należą, jednak obcinanie budżetu do granic możliwości, często kończy się tym, że efekty prac nie powalają. A czasami wręcz odstrasza. Podobną stronę internetową można wdrożyć za 300, jak i 10000 zł. Różnica będzie polegała głównie na jakości projektu graficznego, kodu oraz łatwości wdrożenia zmian.

Ukrytym kosztem tanich stron internetowych jest najczęściej koszt wprowadzania w nich modyfikacji. Kiepsko wdrożone projekty dużo trudniej modyfikować – zajmuje to dużo więcej czasu i oczywiście kosztuje odpowiednio więcej. W skrajnych przypadkach, taniej jest stworzyć stronę od nowa niż ją modyfikować lub naprawiać.

Tworzenie strony wymaga pracy także od Ciebie

Decydując się na stronę internetową, trzeba zarezerwować sobie od kilku do kilkunastu godzin na kontakt z wykonawcą, przygotowanie materiałów oraz weryfikację efektów pracy.

Przy większych projektach może Cię czekać kilka spotkań oraz wiele rozmów telefonicznych i mailowych. Samo przygotowanie treści oraz zdjęć też może sporo zająć, a czasami może być konieczne np. przeprowadzenie sesji zdjęciowej, stworzenie tekstów / materiałów reklamowych od podstaw.

Twoja strona musi być dostosowana do wymogów prawa

Czasy wolnej amerykanki w sieci odeszły w niepamięć. Obecnie strony internetowe mogą podpadać pod wiele ustaw i rozporządzeń, do których trzeba się dostosować.

Warto w swoim budżecie uwzględnić takie kwestie jak np. stworzenie regulaminu sklepu internetowego, stworzenie polityki prywatności czy dostosowanie formularzy do ustawy o ochronie danych osobowych. W niektórych wypadkach mogą być potrzebne dodatkowe funkcje (np. prawo do usunięcia danych przez użytkownika).

Opublikowanie strony to dopiero początek

Wraz z publikacją strony Twoje wydatki prawdopodobnie się nie skończą. Jeżeli Twoja strona korzysta z systemu zarządzania treścią, musisz liczyć się z tym, że będzie ona wymagać aktualizacji, tworzenia kopii zapasowych, modyfikacji treści i jej struktury czy poprawek, które będą wymagane np. wskutek zmian w działaniu przeglądarek internetowych.

To kwestie, które w żaden sposób nie mają nic wspólnego z gwarancją i jeśli nie potrafisz ich samodzielnie wykonać, będą wiązać się z dodatkowymi kosztami.

Dlatego warto zabezpieczyć sobie pewną kwotę na utrzymanie strony albo podpisać umowę o utrzymanie strony z wykonawcą.

Podsumujmy

Koszt wdrożenia strony to nie tylko realizacja projektu, ale też Twój czas poświęcony na dostarczenie materiałów i kontakt z wykonawcą oraz koszt utrzymania strony po jej publikacji. Dodatkowym kosztem może okazać się dostosowanie projektu do obowiązującego prawa. Warto dobrze przemyśleć swoje potrzeby, aby nie marnować pieniędzy na implementowanie zbędnych funkcji, a przy wyborze wykonawcy nie kierować się wyłącznie kryterium ceny realizacji projektu.