Co to jest domena regionalna?
Kamil Porembiński
Kamil Porembiński
09.09.2020

Co to jest domena regionalna?

Zastanawiasz się nad rejestracją domeny dla lokalnego biznesu? Zastanów się nad rejestracją domeny regionalnej. Sprawdź, co to jest domena regionalna i komu ją rekomendujemy.

Co to jest domena regionalna?

Domeną regionalną nazywa się domeny o rozszerzeniach wskazujących regiony, krainy geograficzne lub skrótowo zapisane nazwy miejscowości. Co to jest domena regionalna? Jest to domena niższego rzędu w hierarchii domen.

Zwykle witryny rejestrowane na domenach regionalnych dotyczą serwisów newsowych, witryn urzędów miast i gmin. Wybór tego typu domeny może okazać się świetnym rozwiązaniem przede wszystkim dla niewielkich biznesów działających lokalnie.

Przykładowe domeny regionalne

Wśród przykładowych domen regionalnych obsługiwanych przez NASK możemy wymienić np.:

  • *.bedzin.pl,
  • *.beskidy.pl,
  • *.bialystok.pl,
  • *.olkusz.pl,
  • *.waw.pl,
  • etc.

Pełny spis domen regionalnych znajdziesz na stronie NASK.

Dla kogo jest domena regionalna?

Rejestracja domeny regionalnej może okazać się świetnym i atrakcyjnym cenowo rozwiązaniem przede wszystkim dla lokalnych, małych biznesów, których model biznesowy opiera się głównie na oferowaniu lokalnych i regionalnych produktów lub usług – np. produkcji oscypków, spływów rzeką, hosteli czy restauracji.

Dużą zaletą domen regionalnych są również niższe ceny ich rejestracji i przedłużenia, co pozwala ograniczyć koszty prowadzenia działalności i reklamy w sieci. Jednocześnie regionalna domena może stanowić dodatkową reklamę na lokalnym rynku usług i produktów, a także ułatwić potencjalnym klientom odnalezienie siedziby firmy.

Domeny regionalne mogą być także doskonałą szansą na zarejestrowanie domeny firmy lub marki o popularnej nazwie, w przypadku której standardowe domeny – np. z rozszerzeniem .pl lub .com, zostały już zarezerwowane. W ten sposób, wykorzystując regionalne domeny, możliwe jest rejestrowanie niemal nieograniczonych pod kątem nazewnictwa domen idealnie opisujących i charakteryzujących lokalny biznes.

Chcesz zarejestrować domenę lokalną? Sprawdź nasz cennik.

A może przeniesiesz do nas swoją domenę? Wykonamy migrację całkowicie za darmo!

Sprawdź również: