
Czego nie zrobi za Ciebie hosting?
Wielu klientów firm hostingowych ma mylne przekonanie, że hostingodawca załatwi za nich wszystkie problemy i istotne sprawy, które trzeba załatwić, dbając o utrzymanie witryny znajdującej się na ich serwerach. Stety-niestety tak to nie działa. Zatem, czego nie zrobi za Ciebie hosting? Nie pozmywa garów, nie zrobi strony, nie wyniesie śmieci ani nie poprawi błędów w kodzie Twojej witryny.
Za co odpowiada hostingodawca, a za co nie odpowiada?
Aby należycie zgłębić temat, na samym początku powinniśmy napisać o tym, jaka jest specyfika pracy firm hostingowych oraz zakres ich działalności.
Hosting to inaczej udostępnianie serwerów bądź przestrzeni serwerowej klientom. Firmy hostingowe nie muszą interesować się, jakie pliki ich klienci przetrzymują na dzierżawionej im przestrzeni serwerowej. Po prostu udostępniają im zasoby i tyle.
Usługę tę możemy porównać do wynajmowania lokalu w hotelu. Gdy pokój o danych parametrach został wynajęty i opłacony, właściciela lub menadżera hotelu nie interesuje, co jego goście robią za zamkniętymi drzwiami. No, chyba że działania te wykraczają poza normy określone literą prawa. Niemniej, hotel wyrazi swoje zainteresowanie dopiero wówczas, gdy dotrą do niego niepokojące oznaki. Podobnie jest z hostingiem. Ten nie musi ingerować w to, jakie pliki klient przechowuje na wydzielonej mu przestrzeni dyskowej. Chyba że działania bądź pliki przechowywane na serwerze stoją w sprzeczności z polityką firmy hostingowej albo są niezgodne z prawem.
No to co robi firma hostingowa, skoro nic nie robi?
Firma hostingowa wydzierżawia serwery lub miejsca hostingowe oraz oferuje różne komplementarne usługi – np. rejestruje domeny czy wdraża certyfikaty SSL. Oczywiście hostingodawca może świadczyć również dodatkowe usługi w postaci administracji serwerami.
Niemniej wszystkie powyższe usługi są usługami dodatkowymi. Nie wchodzą one w skład standardowych działań supportu firmy hostingowej.
Zatem trudno oczekiwać od hostingodawcy, że ten poza samym hostowaniem, stworzy i wdroży nam stronę internetową lub sklep na którymś z popularnych systemów CMS, będzie utrzymywał tę witrynę czy poprawiał błędy lub luki w jej kodzie.
Do takich działań należy zatrudnić odpowiednich specjalistów i nie oczekiwać, że w pakiecie z hostingiem otrzymamy stronę, jej utrzymanie i buzi w czółko.
A z czym może pomóc support hostingu?
Support hostingu – jak sama nazwa wskazuje – pomoże z problemami, błędami czy niedomaganiami dotyczącymi hostingu. Wobec tego do zadań działu pomocy firmy hostingowej należy dbanie o to, aby wydzierżawiony hosting lub serwer działały bez zarzutu.
Poza tym support Thecamels, służy fachową pomocą w zakresie instalacji CMS’ów czy innych plików na serwerze, administracji udostępnioną przestrzenią serwerową czy kontami e‑mail.
Masz inny problem lub chcesz zlecić działania, które wykraczają poza zakres obowiązków supportu hostingu? Zgłoś się do nas! Współpracujemy z wieloma specjalistami, którzy pomogą Ci m.in. w:
- stworzeniu sklepu internetowego lub strony internetowej
- utrzymaniu i optymalizacji witryny
- tworzeniu treści
- pozycjonowaniu stron internetowych
- marketingu
Zobacz inne nasze artykuły
Zobacz wszystkie artykuły1 grudnia 2020
Jak przenieść WordPressa na inny serwer?
Czytaj dalejKlamka zapadła. Masz już dość zamulającego hostingu albo kosmicznych kosztów jego utrzymania i w końcu podejmujesz decyzję o przeniesieniu witryny postawionej na WordPressie. Jak przenieść WordPressa na inny serwer? O czym musisz pamiętać i w jaki sposób powinieneś się do tego przygotować? Migracja WordPressa na inny serwer nie jest wcale taka trudna, jak mogłyby się wydawać, a z naszym poradnikiem to istna kaszka z mleczkiem.
7 października 2020
Google Workspace – najlepsza poczta firmowa, jaką możesz założyć
Czytaj dalejGoogle Workspace to prawdopodobnie najlepsza poczta firmowa, na jakiej możesz pracować. Świetne filtry antyspamowe, pełna kontrola nad danymi firmy, możliwość wyboru kraju, w którym będą przechowywane Twoje dane, kalendarz, Google Meets… A to jedynie ułamek zalet G Suite. Sprawdź, dlaczego powinieneś rozważyć przesiadkę na Google Workspace.
24 września 2020
Jak sprawdzić DNS swój lub strony internetowej?
Czytaj dalejSerwery DNS często stają się celem ataku hakerów – np. w formie phishingu Cache Poisoning, która polega na przesyłaniu do serwerów DNS fałszywych informacji przekierowujących użytkowników na fałszywe strony internetowe. Zastanawiasz się, jak sprawdzić serwer DNS komputera lub strony? W takim razie koniecznie sprawdź nasz poradnik.