Czym się różni motyw od szablonu w WordPressie?
Mylenie motywu z szablonem to jeden z popularniejszych błędów, spotykany nawet wśród osób, które korzystają z WordPressa od lat. Warto poznać różnicę, gdyż oba pojęcia w WordPressie znaczą zupełnie co innego, a samo pojęcie szablonu odpowiada za jedną z ciekawszych funkcji WordPressa, o której wielu początkujących nie wie.
Motyw to rozszerzenie dla WordPressa, które całkowicie zmienia jego warstwę wizualną widoczną dla czytelników strony. Motywami zarządzamy w kokpicie w sekcji Wygląd > Motywy:
Natomiast obsługa szablonów to specjalna funkcja WordPressa, która pozwala nam na zmianę wyglądu wybranych podstron – jeżeli korzystamy z motywu, który posiada wbudowane szablony, to przy edycji dowolnej podstrony w bloku Atrybuty strony zobaczymy dodatkową listę wyboru:
Powyżej widać przykład z jednego z dawnych domyślnych motywów WordPressa – Twenty Fourteen. Posiada on dwa szablony dla podstron: Pełna szerokość strony oraz Strona współpracownika. Dzięki temu można było zmienić wygląd podstrony bez modyfikacji kodu motywu.
Najprościej tytułową różnicę zapamiętać w ten sposób: Motywy to rozszerzenia zmieniające wygląd strony opartej na WordPressie, a szablony to funkcja motywów, pozwalająca na stworzenie dodatkowych styli dla wybranych podstron.
Zobacz inne nasze artykuły
Zobacz wszystkie artykułyOdsprzedaż nazwy domen. Na czym polega?
Czytaj dalejOdsprzedaż nazwy domen – jak to działa i dlaczego warto się tym zainteresować? Odkupienie i odsprzedaż nazw domen to popularna praktyka w świecie internetu. W artykule eksperckim dowiesz się, czym jest odsprzedaż nazw domen, dlaczego ludzie decydują się na tę formę inwestycji oraz jak przebiega cały proces. Poznasz również czynniki wpływające na wartość odsprzedawanej nazwy…
Adres IP. Co to jest i do czego służy adres IP?
Czytaj dalejAdres IP, czyli Internet Protocol, jest fundamentalnym elementem funkcjonowania internetu. To unikalny identyfikator przypisywany każdemu urządzeniu podłączonemu do sieci. Dzięki adresowi IP możliwa jest wymiana danych między urządzeniami oraz ich identyfikacja w sieci. Adres IP może być publiczny lub prywatny, a jego przydzielanie odbywa się poprzez różne instytucje. Ten artykuł ekspercki przedstawia różne aspekty adresów…
Adres URL. Co to jest, do czego służy i jak działa?
Czytaj dalejAdres URL (Uniform Resource Locator) to unikalny identyfikator, który wskazuje lokalizację zasobu w sieci internetowej. Jest to ciąg znaków, który umożliwia nam dotarcie do konkretnej strony internetowej, pliku, obrazka lub innego zasobu. Adres URL składa się z kilku elementów, takich jak protokół, domena i ścieżka, które razem określają dokładne miejsce, gdzie znajduje się dany zasób.…