Czym się różni motyw od szablonu w WordPressie?
Kamil Porembiński
Kamil Porembiński
02.07.2018

Czym się różni motyw od szablonu w WordPressie?

Mylenie motywu z szablonem to jeden z popularniejszych błędów, spotykany nawet wśród osób, które korzystają z WordPressa od lat. Warto poznać różnicę, gdyż oba pojęcia w WordPressie znaczą zupełnie co innego, a samo pojęcie szablonu odpowiada za jedną z ciekawszych funkcji WordPressa, o której wielu początkujących nie wie.

Motyw to rozszerzenie dla WordPressa, które całkowicie zmienia jego warstwę wizualną widoczną dla czytelników strony. Motywami zarządzamy w kokpicie w sekcji Wygląd > Motywy:

Wybór motywu w panelu WordPressa.
Wybór motywu w panelu WordPressa.

Natomiast obsługa szablonów to specjalna funkcja WordPressa, która pozwala nam na zmianę wyglądu wybranych podstron – jeżeli korzystamy z motywu, który posiada wbudowane szablony, to przy edycji dowolnej podstrony w bloku Atrybuty strony zobaczymy dodatkową listę wyboru:

Wybór szablonu w motywie WordPressa.
Wybór szablonu w motywie WordPressa.

Powyżej widać przykład z jednego z dawnych domyślnych motywów WordPressa – Twenty Fourteen. Posiada on dwa szablony dla podstron: Pełna szerokość strony oraz Strona współpracownika. Dzięki temu można było zmienić wygląd podstrony bez modyfikacji kodu motywu.

Najprościej tytułową różnicę zapamiętać w ten sposób: Motywy to rozszerzenia zmieniające wygląd strony opartej na WordPressie, a szablony to funkcja motywów, pozwalająca na stworzenie dodatkowych styli dla wybranych podstron.