Dlaczego warto rozdzielać strony na różne konta hostingowe?
Kamil Porembiński
Kamil Porembiński
06.04.2022

Dlaczego warto rozdzielać strony na różne konta hostingowe?

Kilka stron internetowych na jednym serwerze to zagrożenie, które może mieć różne oblicza. Dowiedz się, jakie są najważniejsze z nich i sprawdź, dlaczego warto rozdzielać strony na różne konta hostingowe.

Łatwiejsze zarządzanie stronami

Osobne konta hostingowe dla różnych stron internetowych to kwestia zarówno bezpieczeństwa, jak i wygody. Łatwiej jest zarządzać witrynami na osobnych serwerach. Będziesz w stanie dopasować np. wielkość pakietu hostingowego czy szybciej przywrócisz  bądź wykonasz kopię bezpieczeństwa w przypadku awarii.

Hosting współdzielony może wydawać Ci się kuszący. Przecież lepiej mieć jedno miejsce, z którego można będzie zarządzać wieloma stronami (własnymi lub klientów). Często takie rozwiązanie jest także tańsze. Jednak tylko z pozoru. Gdy dojdzie np. do awarii, wówczas negatywnie odbije się to na wszystkich witrynach utrzymywanych na jednym hostingu, a nie tylko na jednej.

O wiele korzystniejsze, jest rozdzielenie poszczególnych stron na różne konta hostingowe. Takimi witrynami łatwiej jest zarządzać. Przekonasz się o tym, gdy np. rozwiążesz współpracę z klientem i pojawi się konieczność oddania mu konta hostingowego.

Skalowanie serwera

Firmy hostingowe oferują różne pakiety. Możesz wybierać wśród tych najmniejszych, które sprawdzą się w przypadku niewielkich stron usługowych, a także dużych i bardzo dużych, optymalnych dla rozbudowanych sklepów internetowych generujących spory ruch. 

Na samym początku możesz jedynie szacować, jaki serwer będzie wystarczający. Zbyt duży pakiet to niepotrzebne wydatki. Z kolei, jeśli nieodpowiednio go dopasujesz i okaże się, że serwer nie jest w stanie obsłużyć tak dużego ruchu, możesz stracić szansę na konwersję. 

Oddzielne konta hostingowe dla każdej ze stron internetowych to łatwiejsze skalowanie serwera. Możesz zdecydować się na większy pakiet tylko dla tych witryn, na których ruch rośnie w sposób zauważalny. Nie musisz się martwić o to, że wykupując większy hosting na zapas, wyrzucisz pieniądze w przysłowiowe błoto.

Kopie zapasowe

Niezależnie od tego, czy prowadzisz sklep internetowy, czy zarządzasz stroną internetową z ofertą firmy usługowej – jesteś narażony na ataki hakerów i różnej maści awarie. Nie miej złudzeń, mogą one przydarzyć się każdemu, nie tylko największym graczom na rynku. 

Hakerzy coraz częściej wybierają na swoje ofiary firmy z sektora MŚP. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Coleman Parkers Research, w 2021 r. niemal ¼ małych i średnich firm musiała stawić czoła atakom cybernetycznym. Najczęstsze z nich to ataki typu malware oraz ransomware.

Jak chronić się przed zagrożeniami tego typu? Absolutną podstawą jest kopia bezpieczeństwa. Szybciej i łatwiej wykonasz ją na małym hostingu, sprawniej też przywrócisz utracone dane. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, dlaczego warto zadbać o regularny backup strony internetowej? Zajrzyj do wpisu Bez paniki, to tylko awaria IT!

Bezpieczeństwo

Potrzebujesz wprowadzić zmiany w swoim serwisie internetowym? Chcesz udostępnić komuś dane do logowania? Jeśli masz kilka stron na tym samym serwerze, w pewnych warunkach zupełnie obca osoba może otrzymać dostęp do każdej z nich.

To trochę tak, jakbyś zarządzał całym budynkiem, a w jednym z mieszkań popsułby się kran w łazience. Po co masz dawać klucze hydraulikowi do każdego z mieszkań? Rozdzielenie stron na różne konta hostingowe to krok w stronę bezpieczeństwa – osobne loginy, osobne hasła, całkowita separacja. 

Odporność na awarie

Ze stronami na hostingu współdzielonym jest trochę tak, jak z dziećmi w przedszkolu. Wystarczy, że jeden maluch przyjdzie z katarem, a na drugi dzień noskami pociąga już cała grupa. Co prawda, na bakterie Twoja strona internetowa jest odporna, jednak na wirusy, zwłaszcza te wirtualne, już niekoniecznie.

Zresztą, zagrożeniem dla witryny są nie tylko wirusy. Pamiętaj, że w każdej chwili może przydarzyć się także awaria serwera, np. pożar. Jeśli wszystkie strony są na jednym serwerze, nie będzie działała żadna z nich. 

Jeśli zainwestujesz w różne konta hostingowe, zminimalizujesz ryzyko awarii wszystkich stron, którymi się opiekujesz. Zadbasz w ten sposób o ciągłość świadczonych usług i nie będziesz musiał się martwić, że jedna sytuacja losowa zablokuje dostęp użytkownikom do wszystkich witryn. 

Większa wydajność

W biznesie, nie tylko tym internetowym, chodzi o to, żeby sprzedawać jak najwięcej. Przecież właśnie po to prowadzisz zakrojone na szeroką skalę działania marketingowe – aby przyciągnąć do siebie jak najwięcej klientów. Problem może pojawić się w sytuacji, gdy jedna akcja promocyjna przyniesie nadspodziewanie korzystne skutki.

Z jednej strony to dobrze, bo pojawi się szansa na większą konwersję. Jednak z drugiej strony – klęska urodzaju może odbić się czkawką także innym stronom, gdy znajdują się na tym samym serwerze.

Sprawdź, jak zwiększyć wydajność strony internetowej i przygotować ją na większy ruch.

Zarządzanie mailingiem

Kontaktujesz się ze swoimi klientami na wszelkie możliwe sposoby i starasz się w pełni wykorzystać potencjał marketingu internetowego? Bardzo dobrze! Przecież to dzięki działaniom reklamowym jesteś w stanie zapewnić stabilny rozwój swojej firmy. Splot nieoczekiwanych zdarzeń może jednak doprowadzić do tego, że wysyłane e‑maile nie dotrą do odbiorców, lecz wylądują w SPAM-ie. 

Jeśli okaże się, że jedna z Twoich stron spamuje, to gdy będziesz miał osobne hostingi dla różnych stron, nie będziesz musiał się martwić o to, że rykoszetem dostanie Twoja inna witryna. Mogłoby to znacznie obniżyć Twoje zyski. Łatwiejsze zarządzanie mailingiem to kolejny powód, dla którego warto rozdzielać strony na różne konta hostingowe.

Więcej na temat e‑maili lądujących w folderze SPAM i co w takiej sytuacji zrobić, przeczytasz tutaj.

Sprzedaż strony

Na tym samym koncie hostingowym masz różne strony? Sprzedaż takiej witryny jest oczywiście możliwa, jednak okazuje się o wiele bardziej problematyczna, niż gdyby serwis znajdował się na osobnym hostingu. Jeśli od początku rozdzielisz poszczególne strony na osobne konta hostingowe, znacznie ułatwisz sobie zadanie.

Blokowanie jednej strony na serwerze

Hostingodawca odpowiada za działania swoich klientów w bardzo ograniczonym zakresie, jednak może zdarzyć się sytuacja, w której będzie zmuszony do tego, aby zablokować konkretną stronę internetową. Może się tak zdarzyć np. wówczas, gdy otrzyma pismo z policji o możliwości popełnienia przestępstwa. 

Jeśli na jednym serwerze będzie kilka stron, zablokowane zostaną wszystkie. Znajdziesz się wówczas w sytuacji nie do pozazdroszczenia, zwłaszcza jeśli problem dotyczy jednego z Twoich klientów, a ucierpi kilku. Chcesz zabezpieczyć się na taką ewentualność? Rozdziel strony na różne konta hostingowe.

Dowiedz się więcej o tym, czy hostingodawca odpowiada za treści publikowane przez hostingobiorców.

Kiedy warto mieć osobny hosting?

Osobny hosting przyda się nie tylko w sytuacji, gdy zarządzasz kilkoma stronami internetowymi. O takim rozwiązaniu powinien pomyśleć każdy, niezależnie od tego, czy hostuje strony klientów, czy własne. 

Warto wykupić go m.in. dla testowej wersji strony. Nie ma znaczenia, czy zmiany na stronie będzie wprowadzał developer, czy chcesz samodzielnie ulepszać swoją witrynę. Zawsze coś może pójść nie tak, jak powinno. Zabezpiecz się na różne ewentualności.

Chcesz testować zmiany w serwisie bez strachu o to, że Twoja strona nagle przestanie działać? Postaw na osobny hosting!