Let’s Encrypt wspiera certyfikaty typu Wildcard
Kamil Porembiński
Kamil Porembiński
14.03.2018

Let’s Encrypt wspiera certyfikaty typu Wildcard

Na początku tego roku projekt Let’s Encrypt ogłosił, że zamierza wprowadzić wsparcie dla certyfikatów wildcard. Prace się troszkę przeciągnęły, ale już dzisiaj możemy cieszyć się z możliwości generowania certyfikatów na wiele subdomen. Zaktualizowano protokół ACME, który spełnia standardy IETF.

Certyfikaty wildcard pozwalają na zabezpieczenie domeny głównej oraz wszystkich subdomen (poddomen) za pomocą jednego certyfikatu SSL. Projekt mimo wszystko nadal zaleca stosowanie w większości przypadków certyfikatów na jedną subdomenę / domenę. Certyfikaty wildcard dostępne są jedynie do wygenerowania przy pomocy protokołu ACMEv2. Należy zaktualizować klienta, który odpowiada za generowanie certyfikatów, aby móc z nich skorzystać. Nie podano jeszcze terminu, kiedy przestanie działać protokół ACMEv1.

Ze statystyk jakie udostępnia projekt można wyczytać, że aktywnych jest ponad 53 miliony certyfikatów. Organizacja Let’s Encrypt planuje podwojenie tej ilości w 2018 roku, do około 90 milionów. Rok później ma już być zabezpieczonych prawie 120 milionów domen. Celem projektu jest pokrycie certyfikatami SSL każdej strony internetowej.

Statystyki Let's Encrypt
Statystyki Let’s Encrypt

Certyfikaty Let’s Encrypt są dostępne za darmo i wyposażone jest w nie każde nasze konto hostingowe. Wsparcie dla wildcard zostanie uruchomione już w niedługim czasie.