Przyspiesz swoją stronę z Cloudflare!
Kamil Porembiński
Kamil Porembiński
24.08.2017

Przyspiesz swoją stronę z Cloudflare!

Miło jest nam ogłosić, że w dniu dzisiejszym zostaliśmy oficjalnym partnerem Cloudflare. Jest to usługą, która oferuje nam CDN (Content Delivery Network), oraz serwery DNS. Na wielu serwerach na świecie przechowywana jest kopia plików strony internetowej. Przyspiesza to czas ładowania się naszej strony internetowej poprzez automatyczną optymalizację kodu strony.

Dodatkowo użytkownik łączy się zawsze z najbliższym jemu serwerem Cloudflare, a nie tym gdzie umieszczone są obecnie pliki strony. Dzięki temu klienci odwiedzający stronę np. z USA zostaną połączeni z serwerami np. w Chicago, aby uzyskać jak najszybszy dostęp do www.

Cloudflare Sieć

Jeżeli jednak mamy bardzo dobrze zoptymalizowaną stronę, to może się okazać, że po włączeniu do Cloudflare działa ona ciut wolniej niż nasze optymalizacje. Pamiętajmy jednak, że wpinając się do usługi Cloudflare otrzymujemy zdecydowanie więcej niż tylko CDN.

Ochrona przed atakami DDoS

Usługa Cloudflare zapewnia ochronę przez atakami DDoS. Użytkownik wchodzący na Twoją stronę jest wstępnie sprawdzany i weryfikowany. Usługa potrafi wykryć i zablokować niechciane zapytania, jak np. roboty internetowe. Jest to również świetna ochrona przed ewentualnymi włamaniami na nasza stronę internetową.

Cloudflare

Zawsze działająca strona

Jak wspomnieliśmy na początku, Cloudflare przechowuje kopię naszej strony na wielu serwerach na całym świecie. Ma to jeden zasadniczy plus – jak coś jest chwilowo nie tak z hostingiem lub serwerem to strona nadal będzie działać. Użytkownikowi wyświetli się ostatnia znana wersja Twojej strony. Aczkolwiek pewne funkcje mogą być niedostępne.

Always Online Cloudflare

Różne serwery DNS i IP

Cloudflare jest rozsiane po całym świecie. Dzięki temu posiada wiele serwerów DNS, a tym samym nasza domena zawsze będzie dostępna. Po podpięciu pod usługę otrzymujemy następujące adresy DNS: nazwa.ns.cloudflare.com. Dodatkowo nasze IP serwera zostaje ukryte i otrzymujemy całkowicie nowe.

Certyfikaty SSL

Jeżeli nie odpowiadają nam darmowe certyfikat Let’s Encrypt lub CAcert.org Cloudflare udostępnia nam możliwość skorzystania z certyfikatu SSL. Pozwala to naszym klientom na łączenie się po w pełni szyfrowanym protokole HTTPS. Warto nadmienić, że wyszukiwarka Google faworyzuje strony, które są w pełni szyfrowane.

Podstawowa wersja Cloudflare jest za darmo

Podstawowa wersja Cloudflare jest dostępna całkowicie za darmo. Możemy ją w prosty sposób włączyć logując się do panelu serwera jaki posiadamy. W razie problemów nasi administratorzy pomogą w skonfigurowaniu usługi.

Cloudflare cPanel

W jej ramach otrzymujemy:

  • Ograniczoną ochronę przed atakami DDoS
  • Globalną sieć dostarczania treści (CDN)
  • Współdzielone certyfikaty SSL
  • 3 reguły stron