
Źródła darmowych zdjęć i filmów na Twojego bloga
Zadziwiająco wiele osób wciąż wierzy w to, że można wejść w wyszukiwarkę, wpisać odpowiednią frazę, znaleźć zdjęcie i po prostu skopiować je na swoją stronę internetową. Niestety coraz częściej oznacza to problemy z tytułu praw autorskich. Na szczęście mamy też coraz więcej serwisów z darmowymi zdjęciami i filmami.
If you would rather listen to us than read the article, below you will find our podcast. This is the audio version of this article. You can listen to it through the system’s „Podcasts” application on iOS, your choice of Android, iTunes, YouTube, SoundCloud i Spreaker.
Kopiowanie i umieszczanie na swojej stronie cudzych zdjęć, nawet z podpisaniem autora, bardzo często oznacza naruszenie praw autorskich. Ja prawnikiem nie jestem, ale temat był poruszany w sieci już wystarczająco wiele razy. Zainteresowanych dokładnymi paragrafami odsyłam do artykułu Wojciecha Wawrzaka – prawnika, który specjalizuje się w branży kreatywnej.
No dobrze, ale co zrobić by nie narazić się na problemy natury prawnej? Wyjść jest kilka:
- Możemy sami przygotowywać zdjęcia na swojego bloga,
- Możemy skorzystać z programów graficznych online takich jak canva,
- I wreszcie możemy skorzystać z tego, że są na świecie dobrzy ludzie, którzy nie chcą pieniędzy za swoją twórczość
Osobiście preferuję w tym zakresie licencję CC0 – jest ona najbardziej liberalna i daje najszersze możliwości korzystania ze zdjęcia.
Krótko i treściwie opisane niektóre rodzaje licencji typu „CC” (Creative Commons) można znaleźć poniżej:
- CC0
- CC-BY
- CC-BY-NC
- CC-BY-SA
- CC-BY-ND
W zależności od rodzaju licencji zdjęcia/filmu, powinniśmy zawsze spełnić wszystkie warunki licencji aby móc legalnie opublikować dane zdjęcie na swojej stronie.
Spis treści
Darmowe zdjęcia
Poniżej lista serwisów z darmowymi zdjęciami:
Darmowe filmy
Pojawia się też coraz więcej serwisów z darmowymi filmami – kilka przykładów poniżej:
Przydatne wtyczki
Z racji tego, że niektórzy naprawdę intensywnie używają darmowych zdjęć z konkretnych serwisów, powstały już dla WordPressa dedykowane wtyczki na przykład:
Zobacz inne nasze artykuły
Zobacz wszystkie artykuły30 grudnia 2020
Czego nie zrobi za Ciebie hosting?
Czytaj dalejWielu klientów firm hostingowych ma mylne przekonanie, że hostingodawca załatwi za nich wszystkie problemy i istotne sprawy, które trzeba załatwić, dbając o utrzymanie witryny znajdującej się na ich serwerach. Stety-niestety tak to nie działa. Zatem, czego nie zrobi za Ciebie hosting? Nie pozmywa garów, nie zrobi strony, nie wyniesie śmieci ani nie poprawi błędów w kodzie Twojej witryny.
1 grudnia 2020
Jak przenieść WordPressa na inny serwer?
Czytaj dalejKlamka zapadła. Masz już dość zamulającego hostingu albo kosmicznych kosztów jego utrzymania i w końcu podejmujesz decyzję o przeniesieniu witryny postawionej na WordPressie. Jak przenieść WordPressa na inny serwer? O czym musisz pamiętać i w jaki sposób powinieneś się do tego przygotować? Migracja WordPressa na inny serwer nie jest wcale taka trudna, jak mogłyby się wydawać, a z naszym poradnikiem to istna kaszka z mleczkiem.
7 października 2020
Google Workspace – najlepsza poczta firmowa, jaką możesz założyć
Czytaj dalejGoogle Workspace to prawdopodobnie najlepsza poczta firmowa, na jakiej możesz pracować. Świetne filtry antyspamowe, pełna kontrola nad danymi firmy, możliwość wyboru kraju, w którym będą przechowywane Twoje dane, kalendarz, Google Meets… A to jedynie ułamek zalet G Suite. Sprawdź, dlaczego powinieneś rozważyć przesiadkę na Google Workspace.