Darmowe obrazki
Kamil Porembiński
Kamil Porembiński
18.09.2018

Źródła darmowych zdjęć i filmów na Twojego bloga

Zadziwiająco wiele osób wciąż wierzy w to, że można wejść w wyszukiwarkę, wpisać odpowiednią frazę, znaleźć zdjęcie i po prostu skopiować je na swoją stronę internetową. Niestety coraz częściej oznacza to problemy z tytułu praw autorskich. Na szczęście mamy też coraz więcej serwisów z darmowymi zdjęciami i filmami.

If you would rather listen to us than read the article, below you will find our podcast. This is the audio version of this article. You can listen to it through the system’s „Podcasts” application on iOS, your choice of Android, iTunes, YouTube, SoundCloud i Spreaker.

Kopiowanie i umieszczanie na swojej stronie cudzych zdjęć, nawet z podpisaniem autora, bardzo często oznacza naruszenie praw autorskich. Ja prawnikiem nie jestem, ale temat był poruszany w sieci już wystarczająco wiele razy. Zainteresowanych dokładnymi paragrafami odsyłam do artykułu Wojciecha Wawrzaka – prawnika, który specjalizuje się w branży kreatywnej.

No dobrze, ale co zrobić by nie narazić się na problemy natury prawnej? Wyjść jest kilka:

  1. Możemy sami przygotowywać zdjęcia na swojego bloga,
  2. Możemy skorzystać z programów graficznych online takich jak canva,
  3. I wreszcie możemy skorzystać z tego, że są na świecie dobrzy ludzie, którzy nie chcą pieniędzy za swoją twórczość 

Osobiście preferuję w tym zakresie licencję CC0 – jest ona najbardziej liberalna i daje najszersze możliwości korzystania ze zdjęcia.

Krótko i treściwie opisane niektóre rodzaje licencji typu „CC” (Creative Commons) można znaleźć poniżej:

  • CC0
  • CC-BY
  • CC-BY-NC
  • CC-BY-SA
  • CC-BY-ND

W zależności od rodzaju licencji zdjęcia/filmu, powinniśmy zawsze spełnić wszystkie warunki licencji aby móc legalnie opublikować dane zdjęcie na swojej stronie.

Darmowe zdjęcia

Poniżej lista serwisów z darmowymi zdjęciami:

Darmowe filmy

Pojawia się też coraz więcej serwisów z darmowymi filmami – kilka przykładów poniżej:

Przydatne wtyczki

Z racji tego, że niektórzy naprawdę intensywnie używają darmowych zdjęć z konkretnych serwisów, powstały już dla WordPressa dedykowane wtyczki na przykład: