
Czym różni się FTP od FTPs i SFTP?
Tytułowe protokoły są bardzo chętnie wykorzystywane przez twórców stron przy nanoszeniu modyfikacji w plikach oraz np. przy przenoszeniu stron. Warto poznać różnice pomiędzy nimi, aby uniknąć problemów z bezpieczeństwem witryny.
Używanie protokołu FTP ma jedną poważną wadę – dane wysyłane tym protokołem są niezaszyfrowane. Oznacza to, że można podejrzeć zawartość pakietów wysyłanych do serwera, w tym także pakietów zawierających nasz login i hasło do FTP. Zatem przy korzystaniu z protokołu FTP istnieje realne ryzyko wycieku naszych danych dostępowych do serwera.
Dlatego dużo bezpieczniej skorzystać z protokołu FTPs (FTP Secure i FTP-SSL) – działa on jak protokół FTP z tą różnicą, że wysyłane pakiety są szyfrowane. Dzięki temu podejrzenie danych wysyłanych w pakietach jest bardzo utrudnione lub wręcz niemożliwe.
FTPs jest z kolei często mylony z SFTP (SSH File Transfer Protocol) – tak naprawdę to dwa zupełnie różne rodzaje komunikacji, których częścią wspólną jest szyfrowanie pakietów.
SFTP działa tak naprawdę jak połączenie SSH z serwerem. Zaletą SFTP jest możliwość wykorzystania przy autoryzacji kluczy publicznych zamiast haseł. Dzięki temu możemy zamiast wielu haseł do różnych serwerów korzystać ze swojego klucza.
Wspomniane protokoły różnią się też wykorzystywanym portem:
- FTP korzysta z portu 21,
- FTPs korzysta z portu 21 lub 990,
- SFTP korzysta z portu 22.
Porty wykorzystywane przy komunikacji mogą różnić się od podanych powyżej – administratorzy serwerów czasem zmieniają je ze względów bezpieczeństwa.
W miarę możliwości należy unikać wykorzystania protokołu FTP do transferu plików – zamiast niego należy wykorzystywać szyfrowane alternatywy takie jak FTPs czy SFTP.
Zobacz inne nasze artykuły
Zobacz wszystkie artykuły6 kwietnia 2022
Dlaczego warto rozdzielać strony na różne konta hostingowe?
Czytaj dalejKilka stron internetowych na jednym serwerze to zagrożenie, które może mieć różne oblicza. Dowiedz się, jakie są najważniejsze z nich i sprawdź, dlaczego warto rozdzielać strony na różne konta hostingowe.
13 września 2021
Jak przygotować stronę na Black Friday lub większy ruch?
Czytaj dalejZbyt duży ruch na stronie internetowej może okazać się tak samo zgubny, jak jego brak. Klęska urodzaju skutkuje przeciążeniem serwera. W takiej sytuacji nikt nie jest w stanie skorzystać np. z oferty Twojego sklepu internetowego, a Ty nie zarabiasz. Dowiedz się, jak optymalnie przygotować stronę na zwiększony ruch.
10 września 2021
Zarządzanie hasłami, czyli jak nie stracić danych
Czytaj dalejMasz konto w banku? Korzystasz z Internetu przy pomocy smartfona? Gratulacje! W takim razie jesteś po jaśniejszej stronie mocy, do której nie sięga wykluczenie cyfrowe. Jednak czy tak samo skutecznie, jak zapraszasz kumpla na piwo przez komunikator, potrafisz zatroszczyć się o bezpieczeństwo swoich danych?