Dlaczego poczta mi się spóźnia?
Kamil Porembiński
Kamil Porembiński
09.05.2018

Dlaczego poczta mi się spóźnia?

Poczta elektroniczna jest chyba jednym z najbardziej popularnych mediów komunikacji w dzisiejszych czasach. Mimo dużej liczby komunikatorów czy innego rodzaju sposobów wymiany informacji e‑mail nadal króluje. Za jego pomocą otrzymujemy faktury, wysyłamy powiadomienia z systemów czy prowadzimy ustalenia dotyczące projektów. Kiedy jednak poczta dociera do nas z opóźnieniem, zaczynamy się zastawiać, czy nie ma gdzieś awarii.

Podcast

If you would rather listen to us than read the article, below you will find our podcast. This is the audio version of this article. You can listen to it through the system’s „Podcasts” application on iOS, your choice of Android, iTunes, YouTube, SoundCloud i Spreaker.

Troszkę historii i teorii

Poczta elektroniczna została wymyślona w 1965. Pierwsze jej implementacje pozwalały jedynie na wymianę wiadomości pomiędzy użytkownikami tego samego komputera. Dopiero w roku 1971, pojawiła się możliwość komunikowania z użytkownikami na różnych serwerach. Powstał wtedy też znak @, który oddzielał nazwę użytkownika od adresu serwera, na jakim się znajdował.

Znane nam dzisiaj protokoły do wysyłania poczty – SMTP oraz odbierania wiadomości – POP, powstały odpowiednio w latach 1982 oraz 1984. Są to dość stare protokoły, które służą do wymiany informacji pomiędzy użytkownikami, i pomimo wielu poprawek i aktualizacji, nadal potrafią zawodzić.

Klasyczny przepływ wiadomości e‑mail poprzez różne systemy.
Klasyczny przepływ wiadomości e‑mail poprzez różne systemy.

Jak zatem wysyłana jest wiadomość e‑mail z notyfikacją np. przez WordPressa? Dla przykładu, kiedy uruchomimy procedurę resetu hasła dla użytkownika, system CMS wygeneruje wiadomość pocztową. Trafi ona na serwerze do serwera poczty, który przygotuje e‑mail i wyśle go do odbiorcy poprzez Internet.

Zanim jednak wiadomość trafi do skrzynki odbiorczej, przejdzie ona przez szereg filtrów i kontroli poprawności, aby wyeliminować SPAM.

Mail wysłany o 12:07 dotarł o 12:27!

Jak to się dzieje, że w dobie szybkiej komunikacji elektronicznej, wiadomości e‑mail docierają z opóźnieniem? Przyczyn może być wiele i bardzo często to nie jest awaria serwerów a specyfikacja samej poczty elektronicznej.

Dlaczego wiadomości docierają do mnie z opóźnieniem? Przecież to jest elektronicznie to powinno być doręczone natychmiastowo.

Zdenerwowany klient

Zanim zostanie wydany wyrok na serwery, zobaczmy najczęstsze powody, które powodują opóźnienia w dostarczaniu poczty elektronicznej.

Pięćdziesiąt twarzy Greylisty

Jedną z metod obrony przed spamerami są szare listy (ang. greylisting). Serwery pocztowe, korzystające z tej metody mają wpływ na opóźnianie w doręczaniu poczty. Jak zatem działa Greylisting?

Serwer pocztowy, który odbiera maila po raz pierwszy od nieznanego nadawcy, odrzuca wiadomość, informując nadawcę o tymczasowym problemie z odbiorem e‑maila. Serwer nadawcy, jeżeli jest poprawnie skonfigurowany, to zgodnie ze specyfikacją protokołu pocztowego, po pewnym czasie ponowi doręczenie wiadomości. Tym razem serwer odbiorcy przyjmie wiadomość.

Zazwyczaj wiadomości pochodzące od spamerów, nie są wysyłane ponownie, gdyż ich serwery działają tymczasowo, aby uniemożliwić ich identyfikację.

Greylisting powoduje również zmianę kolejności dostarczania wiadomości. Czasami zdarza się tak, że odbiorca otrzymuje wiadomości w innej kolejności, niż zostały do niego wysłane. Dzieje się tak dlatego, iż pierwsza wiadomość od nadawcy została odrzucona (działanie mechanizmy szarej listy), kolejna została uznana za ponowienie i doręczona poprawnie. Po jakimś czasie wiadomość pierwsza zostanie również doręczona.

Przekierowanie poczty

Jednym z powodów, przez które poczta dociera z opóźnieniem, są przekierowania wiadomości e‑mail. Bardzo często posiadając adres pocztowy np. sprzedaz@mojadomena.pl, przekierowujemy pocztę na adres prywatny typu jacek_sprzedawca@wp.pl. Tego typu przekierowania zazwyczaj działają. Problem pojawia się, kiedy do przekierowania jest dużo wiadomości.

Wyobraźmy sobie sytuację, że na oryginalny adres pocztowy sprzedaz@mojadomena.pl zaczyna przychodzić dużo wiadomości. Są to powiadomienia z serwisów aukcyjnych, zapytania od klientów, notyfikacje z porównywarek cen i tak dalej. Wszystkie te wiadomości spływają na serwer mojadomena.pl, który przekieruje je na adres jacek_sprzedawca@wp.pl.

Z punktu widzenia serwera wp.pl, serwer mojadomena.pl zaczyna wysyłać ogromną liczbę wiadomości. Serwer docelowy może uznać tego typu wysyłkę po prostu za SPAM. Dostawcy usług poczty elektronicznej, wprowadzają bardzo często limity odbieranej poczty z jednego adresu IP lub domeny (np. 100 maili w ciągu godziny).

W takim przypadku serwer docelowy blokuje otrzymywanie przekierowanych wiadomości lub tymczasowo ich nie odbiera. Serwer przekierowujący będzie co jakiś czas próbował przesłać wiadomość, dlatego może ona docierać z opóźnieniem.

Ale przecież ja tylko przekierowałem jedną wiadomość, a i tak dotarła z opóźnieniem.

Tomasz B.

Tego typu sytuacje zdarzają się najczęściej na serwerach współdzielonych czy hostingach. Na jednej maszynie znajduje się wielu klientów, którzy również mogli pozakładać przekierowania poczt do tego samego dostawcy.

Odbieranie poczty Gmail

Jedną z ciekawszych funkcji poczty Gmail jest możliwość pobierania wiadomości z innych serwerów pocztowych. Dzięki temu w jednym miejscu mamy pocztę z pozostałych adresów pocztowych. Tego typu rozwiązanie jest zdecydowanie lepsze od przekierowania poczty. Gmail po prostu loguje się za nas na nasze skrzynki pocztowe i pobiera wiadomości do siebie.

Ustawienia pobierania poczty poprzez Gmail.
Ustawienia pobierania poczty poprzez Gmail.

Skoro Gmail pobiera pocztę to skąd opóźnienia? Poczta pobierana jest raz na jakiś czas (co kilka lub kilkanaście minut), zatem, mimo że znajduje się już ona na serwerze, nie ma jej jeszcze na Gmailu. Trzeba poczekać, aż Google ją pobierze i pokaże w swoim interfejsie. Łatwo można to sprawdzić, logując się na serwer pocztowy, zanim Gmail pobierze wiadomość.

W panelu poczty Gmail można również sprawdzić, kiedy ostatnio była pobierana poczta. Pojawia się tam również opcja pobrania wiadomości teraz.