Dlaczego warto wybrać domenę .eu?
Kamil Porembiński
Kamil Porembiński
11.05.2021

Dlaczego warto wybrać domenę .eu? Bo jest cholernie bezpieczna!

Niegdyś zarezerwowana wyłącznie dla europejskich instytucji publicznych, obecnie jedna z najczęściej rejestrowanych domen na całym świecie! Domena .eu od kilku lat zalicza dynamiczny wzrost nie tylko swojej popularności, ale i liczby implementowanych technologii zapewniających bezpieczeństwo oraz efektywność działania. Sprawdź, dlaczego już teraz powinieneś zastanowić się nad zakupem domeny .eu!

Domena .eu to 7. najpopularniejsza domena ccTLD

Według sprawozdania opublikowanego przez Komisję Dla Parlamentu Europejskiego i Rady z 2020 roku, domeny z rozszerzeniem .eu są pod względem popularności siódmymi najczęściej rejestrowanymi domenami na świecie.

Domena .eu to 7. najpopularniejsza domena ccTLD
Domena .eu to 7. najpopularniejsza domena ccTLD

Choć domeny .eu wprowadzono na rynek już w 2005 roku, to początkowo ich zastosowanie ograniczało się wyłącznie do rejestracji domen instytucji europejskich oraz podmiotów mających prawa do znaków towarowych. Niemniej, od 2006 roku limit ten został zdjęty, tym samym rozpoczynając prawdziwy boom na europejskie rozszerzenie.Obecnie liczba zarejestrowanych domen z rozszerzeniem .eu przekracza 3 700 000 adresów! Najwięcej z nich rejestrowane jest w Niemczech, Holandii oraz Francji. Co ciekawe, według badań EURid (European Registry for Internet Domains) rozszerzenie .eu wiedzie prym przede wszystkim w branży handlowej, produkcyjnej oraz w sektorze technologicznym (w tym w branży IT).

Poznaj dziesiątki korzyści wynikających z posiadania domeny .eu. Wszystkie prowadzą do zapewnienia bezpieczeństwa

Nadrzędną korzyścią, która zachęca do stosowania rozszerzenia .eu, jest niezrównany poziom bezpieczeństwa, jaki zapewnia ta domena. Jest ona obecnie jedną z najchętniej rejestrowanych domen, co znacząco wpływa na utrzymanie możliwie wysokiego poziomu bezpieczeństwa przez instytucje europejskie.

Warto zwrócić uwagę na liczne technologie i rozwiązania sprzyjające zachowaniu bezpieczeństwa domeny .eu. Wśród nich możemy wymienić m.in. system APEWS czy protokół DNSSEC.

Przeczytaj również: Google Workspace – najlepsza poczta firmowa, jaką możesz założyć.

Zapobieganie nadużyciom

System APEWS to technologia wczesnego ostrzegania oraz zapobiegania nadużyciom. System ten ma na celu prognozowanie, czy nazwa domeny może być wykorzystana, bez doprowadzenia do nadużycia. Jeśli system APEWS oceni, że rejestrowana nazwa domeny może być wykorzystana do nadużycia, wówczas automatycznie opóźni jej aktywację w Internecie. Co więcej, system ten działa dość sprawnie. Został on wdrożony na początku 2018 roku i do tej pory zidentyfikował ponad 60 tys. domen z rozszerzeniem .eu, których rejestracja mogłaby doprowadzić do nadużyć.

Zwiększone bezpieczeństwo DNS

Wróćmy jeszcze do protokołu DNSSEC. Czy wiedziałeś, że został on wdrożony po raz pierwszy na świecie w 2010 roku przez EURid? Protokół ten zabezpiecza przy pomocy kryptografii odpowiedzi z serwerów DNS. System DNSSEC sprawdza pochodzenie danych oraz ich integralność przy użyciu klucza publicznego i prywatnego.

Ochrona znaku towarowego

EUIPO (Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej) oraz EURid w niedalekiej przyszłości zamierzają uruchomić system mający na celu weryfikację, czy nazwa domeny z rozszerzeniem .eu nie koliduje ze znakiem towarowym o podobnej nazwie zarejestrowanym w rejestrze EUIPO.

System ten kierowany jest przede wszystkim dla start-upów oraz innych podmiotów, które w ramach rejestracji domeny z rozszerzeniem .eu mogą zyskać dodatkową ochronę znaku towarowego w postaci marki lub produktu.

Sprawdź także: Kto jest właścicielem domeny?

Łatwiejsze dochodzenie praw konsumenckich i sprawniejsze reagowanie na cyberataki

EURid dodatkowo wdraża i usprawnia obecnie system mający na celu poprawę jakości wyszukiwarki danych WHOIS. Technologia ta ma na celu promowanie rzetelnego spełniania zobowiązań umowy przez rejestratorów domen, których dane widnieją w rejestrze WHOIS.

System pozwoli łatwiej i szybciej dochodzić praw konsumenckich oraz prowadzić dalsze działania operacyjne na rzecz OWI w wyniku ataków hakerskich lub innych zdarzeń mających negatywne konsekwencje dla użytkowników domen.

Domena .eu jest również… ekologiczna!

Tak, tak! EURid nie próżnuje również w zakresie ekologii i dbania o środowisko naturalne. Już w 2012 roku rejestr TLD (1. europejski rejestr domen) zarejestrował się w systemie EMAS (Wspólnotowy System Ekozarządzania i Audytu).

Instytucja ma na celu zwiększyć efektywność wykorzystania zasobów naturalnych oraz znacząco ograniczyć wpływ transportu na środowisko naturalne. Ma to na celu zmniejszenie śladu węglowego oraz jednoczesne ograniczenie niskiej emisji.

Poza tym EURid planuje aktywizować i angażować korporacje oraz ich pracowników do wdrażania rozwiązań z zakresu zrównoważonego rozwoju przyczyniającego się do aktywnej ochrony środowiska i promowania proekologicznych działań. Jedną z wypadkowych tego typu działań było opracowanie wytycznych dotyczących organizacji eventów. Wytyczne te zostały zawarte w przewodniku w ramach UNEP (Programu Środowiskowego Organizacji Narodów Zjednoczonych).

To tyle tytułem zaangażowania projektowego. A jak EURid faktycznie przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego? Co ciekawe, realizowanych projektów jest całkiem sporo:

  • Budowa turbin wiatrowych i produkcja biodiesla z nasion drzew jatrofy (Indie, 2014);
  • Sadzenie drzew owocowych w Asturias w Hiszpanii przy współpracy z hiszpańską organizacją FAPAS, w którym żyje zagrożony wyginięciem europejski niedźwiedź brunatny (Hiszpania, 2015);
  • Wsparcie projektu bioróżnorodności w ramach kampanii Ecomapuà w Amazonii (Amazonia, 2015);
  • Produkcja energii odnawialnej przy użyciu elektrowni wiatrowej w Dak Rung (Wietnam, 2016);
  • Wsparcie projektu rewitalizacji otworów wiertniczych dla ujęć wody w Ugandzie (Uganda 2017-19);
  • Ponowne zalesianie rejonu Monchique w Portugalii, który uległ rozległym pożarom (Portugalia, 2019);
  • Wsparcie projektu „Woda to życie” w rejonie Madagaskaru (Madagaskar, 2020).

Według raportu RINA Services S.P.a ślad węglowy każdej z domen .eu wynosi jedynie 0,035 kg CO2.

Dowiedz się: Jaką domenę wybrać?

Rejestruj domenę .eu, nim ubiegnie Cię Twoja konkurencja!

Nie ma na co czekać. Obecnie domenę z rozszerzeniem .eu może zarejestrować każdy obywatel UE – niezależnie od miejsca zamieszkania czy miejsca rejestracji swojej organizacji bądź przedsiębiorstwa. Co więcej, domeny .eu mogą kupić również osoby fizyczne, które nie są obywatelami Unii Europejskiej. Wystarczy, aby osoby te były rezydentami EOG lub państwa członkowskiego.

Zarejestruj domenę .eu w Thecamels!