Kto jest właścicielem domeny?
Kamil Porembiński
Kamil Porembiński
10.09.2020

Kto jest właścicielem domeny?

Jak sprawdzić kto jest właścicielem domeny i w jakich przypadkach warto to zrobić? Zamierzasz wystartować z nową stroną WWW będącą wizytówką Twojego biznesu w sieci? A może chcesz postawić kolejny landing albo stronę zapleczową wspomagającą pozycjonowanie witryny docelowej? W takim razie dowiedz się, jak sprawdzić, gdzie jest zarejestrowana i czyja jest domena.

Kto jest właścicielem domeny?

W każdym kraju istnieje organizacja, której zadaniem jest prowadzenie i nadzorowanie spisu wszystkich domen krajowych. Nad domenami o rozszerzeniach krajowych (.pl), funkcjonalnych (np.: info.pl, net.pl czy com.pl) i regionalnych (np.: lublin.pl, waw.pl czy gdynia.pl) pieczę trzyma Krajowy Rejestr Domen NASK, który został powołany przez Ministerstwo Cyfryzacji.

Rejestr domen prowadzony przez NASK jest ogólnodostępny i każdy może wyszukać w nim domeny z bazy WHOIS. W tym miejscu znajdziesz przeglądarkę domen NASK.

To właśnie w rejestrze NASK następuje sprawdzanie domen oraz weryfikacja, kto jest właścicielem domeny krajowej. W Krajowym Rejestrze Domen znajdziesz wszelkie interesujące Cię informacje o domenie – np.: stan domeny, datę utworzenia i ostatniej modyfikacji, nazwę serwerów DNS, dane właściciela (abonenta) domeny oraz dane jej rejestratora.

Co to jest WHOIS?

WHOIS to powszechna baza domen internetowych. Bazę domen WHOIS w odniesieniu do domen gTLD (funkcjonalnych domen najwyższego rzędu) kontroluje ogólnokrajowa instytucja ICANN. W rejestrze www.who.is łatwo sprawdzisz, gdzie zarejestrowana jest domena, jaka jest historia domeny oraz kto jest właścicielem domeny.

W rejestrze narzędzia WHOIS sprawdzisz nie tylko domeny krajowe, ale również funkcjonalne najwyższego rzędu – np. .com, .pro, .net czy domeny z innych krajów – np. .gb, .cz lub .it.

Uwaga: nie wszystkie domeny odnajdziesz wyłącznie przy użyciu bazy WHOIS lub NASK. W przypadku domen i subdomen europejskich należy skorzystać z rejestru EURid. W serwisie tym sprawdzisz dane i informacje o tym, czyja jest domena z rozszerzeniem .eu.

Czy zawsze możemy sprawdzić, kto jest właścicielem domeny?

Nie, nie zawsze możemy sprawdzić, kto jest właścicielem domeny. Najczęściej informacji o abonencie domeny nie uzyskasz, gdy właściciel domeny internetowej jest osobą prywatną. Ochrona danych osobowych osób fizycznych będących właścicielami domen wynika wprost z przepisów polskiego prawa o ochronie danych osobowych oraz z aktualnych przepisów RODO.

Co więcej, niektóre firmy i organizacje mogą zastrzec swoje dane w rejestrze, wobec czego serwis who.is nie będzie władny do udzielenia informacji o abonencie domeny. Zabezpieczenie prywatności domeny możliwe jest m.in. dzięki usłudze Domain Privacy Protection. Sprawdź również ochronę Registry Lock, która pozwoli Ci zabezpieczyć domeny .pl przed kradzieżą i nieautoryzowaną zmianą ustawień domeny.

Jeśli dane abonenta domeny są niejawne, możesz starać się wysłać bezpośrednie zapytanie do rejestratora, który zarejestrował interesującą Cię domenę, niemniej licz się z tym, że raczej żaden rejestrator nie poda Ci takich danych bez ważnego powodu.

Jeżeli poszukujesz domeny z rozszerzeniem krajowym, rejestr who.is może nie podać Ci pełnych informacji o domenie, ale Krajowy Rejestr Domen NASK może nie być aż tak powściągliwy. Dlatego też, jeśli poszukujesz właściciela domen krajowych, w pierwszej kolejności udaj się na stronę krajowego katalogu domen.

Do kogo należy ta domena internetowa?

– Halo?! Chcę rozmawiać z właścicielem domeny!

– Jak to, „dane niejawne”?

Tak jak pisaliśmy powyżej, sprawdzanie domen może skończyć się fiaskiem, o ile właściciel domeny jest osobą prywatną lub gdy organizacja, do której należy domena, zastrzegła swoje dane w rejestrze.

Jeśli przy użyciu narzędzia WHOIS, NASK albo EURid otrzymasz pełne informacje o domenie, możesz z łatwością skontaktować się z właścicielem domeny. Jeżeli jednak nie uzyskasz informacji o właścicielu domeny, zawsze możesz skontaktować się bezpośrednio z rejestratorem domeny. Dane rejestratorów domen zawsze pozostaną widoczne w każdym rejestrze.

Zwróć również uwagę na serwery DNS, na których znajduje się dana domena. Mogą wskazywać one rejestratora domeny albo jej właściciela, o ile domena została przeniesiona na serwery DNS należące do jej abonenta.

Jeżeli zależy Ci na odkupieniu domeny od jej właściciela, sprawdź, kiedy następuje koniec okresu rozliczeniowego. Przed jego końcem możesz spróbować ponownie skontaktować się z właścicielem domeny lub pośrednio z jej rejestratorem.

Zatem, jeśli zależy Ci na rejestracji własnej domeny, być może lepszym, tańszym i szybszym pomysłem będzie stworzenie unikalnej nazwy domeny, która jest możliwa do rejestracji.  Sprawdź naszą wyszukiwarkę domen i poznaj ceny rejestracji. A może interesują Cię domeny premium, które pozwolą Ci skuteczniej wyróżnić się na tle konkurencji?

Sprawdź również: