Jaką domenę wybrać?
Kamil Porembiński
Kamil Porembiński
09.09.2020

Jaką domenę wybrać?

Wybór domeny to nie kaszka z mleczkiem. No dobra, nie jest to też wyjątkowo trudna sztuka. Po prostu wybór nazwy domeny oraz jej rozszerzenia powinien być poprzedzony analizą Twojego biznesu i jego potrzeb, a także specyfiki docelowej grupy użytkowników, do których zamierzasz kierować stronę internetową. Sprawdź jak wybrać nazwę domeny, żeby potem nie pluć sobie w brodę.

Nazwa domeny – nowa czy używana?

Czy warto wybrać używaną domenę? To zależy.

Nowa domena jest od nowości tylko Twoja i ma swego rodzaju czystą kartę. Jej zakup jest o wiele tańszy, jednak od zera musisz budować jej odpowiedni profil linków, dbać o pozycjonowanie oraz kreować widoczność domeny.

Z kolei używana domena nierzadko ma za sobą kawał historii. Dzięki temu tego typu domena i podpięta do niej strona internetowa może dysponować bogatym profilem linków oraz wysokimi pozycjami na niektóre frazy kluczowe, co może znacząco skrócić czas i zmniejszyć koszty późniejszego pozycjonowania Twojej nowej strony internetowej. Niemniej, używana domena może być trudniejsza i zdecydowanie droższa w zakupie.

Dlatego też wybór nazwy domeny oraz sprecyzowanie, czy lepiej wybrać domenę używaną, czy nową, powinny być poprzedzone analizą aktualnej rynkowej oferty używanych domen na sprzedaż, Twoich preferencji, budżetu i planu późniejszych działań SEO i SEM. Oczywiście nie zapomnij w tym wszystkim o swojej docelowej grupie odbiorców – wszak to oni będą szturmem odwiedzać Twoją domenę.

Jakie rozszerzenie domeny wybrać?

Zwykle popularne domeny dysponują rozszerzeniem .pl. Takie rozszerzenie budzi poczucie bezpieczeństwa oraz uwiarygadnia domenę. Niemniej, od pewnego czasu możemy obserwować trend coraz większej dywersyfikacji rozszerzeń domen na naszym rynku.

Chętnie decydujemy się na domeny premium z rozszerzeniami: .pro, .it czy .studio. Takie rozszerzenie doskonale wyróżni Twoją witrynę spośród konkurencji i nada Twojemu biznesowi nieco bardziej ekstrawaganckiego stylu.

W przypadku, gdy chcesz wyjść z witryną poza terytorium kraju, warto postawić na domenę globalną – np. com, .net, czy .org. Z kolei, jeśli planujesz ruszyć ze stroną internetową dla regionalnego biznesu, portalu newsowego czy sklepu, dobrym pomysłem może okazać się domena regionalna – np. lublin.pl, waw.pl, czy beskid.pl.

Możliwości jest naprawdę sporo, dlatego dokładnie przemyśl dobór nazwy i rozszerzenia domeny.

Jakich znaków nie używać w domenie?

Zastanawiasz się, czy wybrać nazwę domeny z myślnikiem, czy bez? A może chciałbyś wprowadzić w nazwie domeny polskie znaki diakrytyczne albo znaki specjalne? Lepiej tego nie rób.

Wybór domeny powinien być determinowany jej: prostotą, czytelnością oraz łatwością w zapamiętywaniu. Poza tym domena powinna być uniwersalna, długowieczna i unikalna – nie chcesz mieć chyba problemów z prawem?

Reasumując: w nazwie domeny nie używaj polskich znaków diakrytycznych, myślników, podkreślników, kropek oraz innych znaków specjalnych. Im łatwiejsza nazwa, tym mniejsze ryzyko popełnienia błędu przez internautę oraz większa szansa na to, że ktoś odnajdzie Twoją witrynę w sieci.

Przeczytaj również: