Jak założyć własnego maila?
Kamil Porembiński
Kamil Porembiński
31.08.2020

Jak założyć własnego maila?

Własny, estetyczny mail z nazwą firmy lub marki (również osobistej) to klucz do profesjonalnego i budzącego wiarygodność wizerunku. A jak zapewne wiesz, wizerunek to obecnie fundament działalności w sieci. Jak założyć maila z własną końcówką? Cóż, rozwiązań jest kilka.

Zalety poczty we własnej domenie

Chyba nie musimy Cię przekonywać, że poczta we własnej domenie ma mnóstwo zalet. Jedną z nich jest to, że koszt inwestycji w e‑mail z własną końcówką jest minimalny, a jednocześnie jest w stanie zapewnić Ci mnóstwo wymiernych korzyści związanych z budowaniem silnego i wiarygodnego wizerunku eksperta. Poza tym taki e‑mail zagwarantuje Twoim klientom i kontrahentom poczucie bezpieczeństwa oraz pozytywne odczucia interakcji z Twoją marką.

Zastanów się: czy przekonałby Cię e‑mail widniejący w sklepie internetowym, na stronie firmowej czy na landing page’u żywcem wyjęty z epoki, w której internet mieścił się na dyskietce (dajmy na to: mirek32@wp.pl czy mateusz3wajche1przeloz@interia.pl)?

No właśnie.

A elegancki i profesjonalny e‑mail imię@nazwisko.pl, sklep@nazwasklepu.pl czy kontakt@nazwafirmy.pl? Od razu lepiej, prawda? Własna domena e‑mail w adresie mailowym nie tylko buduje solidny wizerunek, ale także pozwala rozgraniczyć kwestie firmowe od prywatnych – o ile wcześniej obsługiwałeś kontrahentów z prywatnego e‑maila.

Jak wybrać domenę dla swojej firmy?

Wybór domeny, pod którą założysz własnego firmowego maila i zbudujesz witrynę, to poważna decyzja i powinna być poprzedzona wnikliwą analizą specyfiki Twojego biznesu oraz docelowej grupy odbiorców.

W większości przypadków rozsądnym i często jedynym sensownym wyborem jest wybór domeny tożsamy z nazwą firmy. W ten sposób uwiarygadniasz swój biznes, wzmacniasz własne miejsce w sieci i pozwalasz zyskać zaufanie klientów do Twojego przedsiębiorstwa.

Niekiedy jednak, zwłaszcza w przypadku specyficznych branż, nazwa domeny może zawierać najistotniejsze frazy kluczowe dla danej usługi lub produktu (np. pieczywowkrakowie.pl albo pozycjonowaniestronwww.com). Jest to dobre rozwiązanie, gdy w Twoim biznesie marka ma drugorzędne znaczenie, a poziom konsumenckiej świadomości Twoich klientów nie jest przesadnie duży.

Własna domena e‑mail – na co zwracać uwagę, wybierając domenę dla poczty e‑mail?

Nazwa domeny powinna:

  • być krótka i prosta,
  • być łatwa do zapamiętania i dyktowania,
  • być pozbawiona polskich znaków.

Wybór nazwy domeny – jeśli będzie inna niż nazwa Twojej firmy – powinien być tak naprawdę oparty na poczuciu estetyki, które będzie zgodne z poczuciem estetyki docelowej grupy odbiorców Twoich maili.

Jak założyć maila z własną końcówką?

Założenie poczty z własną domeną jest bardzo proste. Wystarczy, że wykupisz konto hostingowe i domenę, którą wybrałeś do swojego maila.

Dostępne domeny i rozszerzenia sprawdzisz w naszej wyszukiwarce.

Następnie, gdy wykupisz hosting i domenę, możesz założyć swoją skrzynkę mailową. Liczbę skrzynek e‑mail, które możesz założyć, warunkują parametry wybranego przez Ciebie konta hostingowego. W naszym najniższym planie oferujemy możliwość założenia 10 skrzynek e‑mail, co w zupełności wystarczy nawet większym przedsiębiorstwom.

Żeby założyć e‑mail z własną końcówką, musisz zalogować się do panelu klienta, wybrać swoją usługę, a następnie przejść do zakładki z kontami e‑mail.

Pocztę e‑mail możesz także założyć bezpośrednio z poziomu głównego widoku panelu. Niemniej pełne możliwości konfiguracji kont e‑mail zyskasz, przechodząc do zakładki Konta e‑mail w cPanelu. Wpisz nazwę konta i przypisz je do konkretnej domeny. Tym sposobem możesz stworzyć odrębne konto e‑mail dla każdego z pracowników.

Jak stworzyć własnego maila w Google Workspace?

Google Workspace to pakiet aplikacji dla firm, który pozwala sprawnie zarządzać danymi, plikami i firmową pocztą oraz współdzielić dane i zarządzać komunikacją między pracownikami. Środowisko Google Workspace ma mnóstwo zalet – począwszy od braku spamu, przez silne zabezpieczenia udostępniane przez Google, aż po możliwość wygodnego wykonywania kopii zapasowych.

Google Workspace to najlepsze rozwiązanie do stworzenia bezpiecznej poczty firmowej. Nadaje się nie tylko dla dużych korporacji, ale i małych oraz jednoosobowych firm.

Przeczytaj również: