O czym musisz pamiętać tworząc sklep internetowy?
Kamil Porembiński
Kamil Porembiński
27.08.2020

O czym musisz pamiętać tworząc sklep internetowy?

Wielu osobom, które pragną rozkręcić własny biznes w sieci, sklep internetowy jawi się, jako idealny model biznesowy. Na pierwszy rzut oka postawienie i rozkręcenie własnego sklepu internetowego wydaje się prostym i przyjemnym zadaniem. Ot, obejrzeć parę tutoriali na YouTubie, ściągnąć bezpłatne oprogramowanie, wybrać branżę, wymyślić fajną nazwę dla sklepu i dodać produkty. To wystarczy, żeby klienci walili drzwiami i oknami, a sklep zaczął generować bajońskie sumy, prawda?

A teraz zejdźmy na ziemię.

W tym rozbudowanym poradniku znajdziesz masę praktycznej wiedzy, która – mam nadzieję – pozwoli Ci założyć i rozkręcić swój e‑biznes bezpiecznie, skutecznie i zgodnie z literą prawa. Miłej lektury!

Spis treści

Kwestie formalne

Zaczynamy od kwestii formalnych, bo to one stanowić będą rdzeń Twojej przyszłej działalności.

Pierwszy krok formalny – zarejestrowanie działalności gospodarczej

Zarejestrowanie działalności gospodarczej to pierwszy poważny krok na drodze do prowadzenia poważnego biznesu. Choć prawo w naszym kraju nie rozpieszcza przedsiębiorców, to procedury zakładania działalności z roku na rok stają się coraz mniej… uprzykrzające życie.

Wybór formy działalności będzie rzutować na niemal wszystkie aspekty prowadzenia przez Ciebie sklepu internetowego, dlatego dobrze przemyśl swój wybór, bo jego odkręcenie będzie czaso- i zasobochłonne – zwłaszcza jeśli zdecydujesz się zarejestrować spółkę prawa handlowego.

Prowadzenie sklepu internetowego nie wymaga od Ciebie rejestracji jakiejś szczególnej formy działalności gospodarczej. Z powodzeniem możesz go prowadzić z ramienia jednoosobowej działalności gospodarczej, spółki cywilnej i spółki jawnej, jak również bardziej rozbudowanych podmiotów – spółki komandytowej, komandytowo-akcyjnej, akcyjnej czy spółki z o.o.

W 2021 planowane jest wprowadzenie nowego rodzaj spółki kapitałowej – PSA, czyli Prosta Spółka Akcyjna. Rozwiązanie to powstanie przede wszystkim z myślą o startupach i firmach tworzących nowe technologie. PSA w założeniu ma sporo zalet, które zapewniają firmom elastyczność, prostotę prowadzenia działalności i niski próg wejścia.

Która forma działalności będzie najlepsza do prowadzenia sklepu? Wiadomo: to zależy.

Najczęściej właściciele e‑sklepów decydują się na:

 • najprostszą i najłatwiejszą w prowadzeniu JDG (jednoosobową działalność gospodarczą),
 • wygodną i równie łatwą w prowadzeniu spółkę cywilną (gdy chcesz prowadzić działalność ze wspólnikiem),
 • nieco bardziej skomplikowaną i droższą w prowadzeniu, ale zapewniającą największą ochronę prywatnego kapitału spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Jednoosobową działalność gospodarczą i spółkę cywilną szybko i łatwo (jak na polskie standardy) zarejestrujesz online albo w urzędzie miasta lub gmin, uzyskując wpis do CEIDG oraz zgłaszając ją do ZUS i – jeśli chcesz być czynnym płatnikiem podatku VAT – również do Urzędu Skarbowego.

Rejestracja spółki z o.o. jest trudniejsza, dłuższa i może przysporzyć Ci paru siwych włosów na głowie. Rządzący chwalą się, że dzięki systemowi S24 zarejestrujesz spółkę online w 24 godziny. Prawda jest taka, że w 24 godziny uzyskasz jedynie sygnaturę swojej sprawy.

Poza sporządzeniem umowy wspólników i uzyskaniem wpisu do KRS (za który zapłacisz 500 zł), czekać Cię będzie również opłata za ogłoszenie wpisu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym (100 zł) oraz uzyskanie w skarbówce numeru NIP i VAT (o ile chcesz być jego czynnym płatnikiem). Jeśli zdecydowałeś się na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, rekomenduję Ci skorzystanie z systemu S24. Rejestracja spółki online ułatwi Ci późniejsze składanie wszelkich dokumentów do KRS.

A może działalność nierejestrowana?

Jeżeli z tytułu prowadzenia sklepu internetowego nie będziesz wykazywał miesięcznego przychodu  przekraczającego 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia, czyli 1300 zł (stan na 2020 rok) oraz nie prowadziłeś w ciągu ostatnich 60 miesięcy działalności gospodarczej, możesz nie rejestrować swojego sklepu.

Jeśli spełniasz warunki narzucone przez ustawodawcę, to działalność nierejestrowana może okazać się świetnym i bezpiecznym sposobem na przetestowanie Twojego pomysłu zarobkowania w sieci.

Drugi krok formalny – wybór formy opodatkowania

Forma opodatkowania to kolejna szalenie istotna kwestia, która może zasądzić o opłacalności Twojego biznesu.

Masz do wyboru kilka form opodatkowania. Firmy prowadzące sklepy internetowe zwykle wybierają opodatkowanie na zasadach ogólnych (liniowo lub zgodnie ze skalą podatkową) albo opodatkowanie w formie zryczałtowanej (karta podatkowa lub ryczałt ewidencjonowany).

Skala podatkowa i podatek liniowy

Opodatkowanie na zasadach ogólnych w formie skali podatkowej to jedna z najkorzystniejszych opcji dla działalności, które nie przekraczają I progu podatkowego w ciągu roku, czyli 85 528 zł (stan na 2020 rok). Wówczas płacą one 17% podatku PIT. Po przekroczeniu progu podatek ten zwiększa się do 32%. Podatek liniowy nie zależy od dochodów i określony jest stawką 19%.

Ryczałt

W przypadku działalności usługowej powiązanej z handlem (czyli dla sklepów internetowych) stawka podatkowa w przypadku ryczałtu wynosi 3%. Ryczałt jest relatywnie prostą w prowadzeniu formą opodatkowania, jednak uniemożliwia rozliczanie kosztów prowadzenia działalności. W związku z tym może być nieopłacalny dla większych sklepów, które ponoszą spore wydatki na zakup towarów i zatrudniają pracowników.

Sam rozliczasz czy zlecasz księgowej?

Wybrałeś formę opodatkowania? Super! To teraz czas na poważną decyzję: poświęcasz swój czas i energię na edukację w zakresie rozliczania własnej działalności i sumiennie rozliczasz ją zgodnie z aktualnymi przepisami prawa czy zlecasz to zadanie księgowej?

Rekomenduję Ci poszukanie dobrego biura księgowego, które odciąży Cię z konieczności samodzielnego rozliczania się z fiskusem. Pozwoli Ci to w pełni skupić się na założeniu i skalowaniu swojego biznesu, a także będziesz miał pewność (nie 100%, ale na pewno większą), że Twoja firma jest prawidłowo rozliczana.

Zgłoszenie ubezpieczenia w ZUS

Wraz z założeniem działalności obligujesz się do obowiązkowego odprowadzania składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Obowiązkowe składki to:

 • składki społeczne 884,65 zł,
 • składki zdrowotne 362,34 zł,
 • fundusz pracy 74,25 zł.

Łącznie Duży ZUS dla JDG i spółki cywilnej wynosi 1321,24 zł w podstawowej formie. Do tego możesz również fakultatywnie opłacać składki:

 • chorobowe 2,45% (76,84 zł w 2020 r.)
 • emerytalne 19,52% (152,26 zł w 2020 r.)
 • rentowe 8% (62,40 zł w 2020 r.)

Możesz skorzystać również z tzw. ulgi na start, o ile rozpoczynasz działalność pierwszy raz albo po minimum 60 miesiącach od jej ostatniego zakończenia lub zawieszenia. Wówczas Mały ZUS będzie kosztował Cię jedynie 590,03 zł miesięcznie (lub 609,14 zł z chorobowym).

Nieco odmienna sytuacja dotyczy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Jeżeli będziesz jedynym wspólnikiem spółki, wówczas będziesz musiał odprowadzać składki ZUS tak jak w JDG czy spółce cywilnej.  Z tego przywileju będziesz zwolniony, gdy w spółce zasiadać będzie co najmniej dwóch wspólników. Wysokości składek ZUS pozostają takie same jak w przypadku JDG.

Obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży za pośrednictwem kasy fiskalnej

Zgodnie z literą prawa przedsiębiorca prowadzący sprzedaż na rzecz osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych zobowiązany jest do ewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej.

Jednak wymóg ten obarczony jest wieloma zwolnieniami i ulgami.

Kiedy nie będziesz musiał posiadać kasy fiskalnej i wystawiać paragonów? *

 • Jeżeli roczny obrót Twojej działalności nie przekroczył 20 000 zł.
 • Jeśli dostawa towarów odbędzie się w systemie wysyłkowym (pocztą lub kurierem), a zapłata za nie nastąpi za pośrednictwem przelewu pocztowego lub bankowego, a z ewidencji oraz dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynikać będzie, jakiej czynności dotyczyła i na czyją rzecz została dokonana.

Zwolnienie z posiadania kasy fiskalnej podczas prowadzenia sklepu internetowego nie obowiązuje podczas sprzedaży wysyłkowej: perfum, sprzętu RTV i AGD, telekomunikacyjnego i fotograficznego oraz części i akcesoriów do pojazdów silnikowych (poza motocyklami).

* Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 2018 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących

A co z paragonami? Musisz je wydawać?

Paragon fiskalny musi być przekazany nabywcy w momencie wykonania zapłaty za towar lub usługę. Przy transakcjach opłacanych z góry paragon może być dostarczany elektronicznie (mailem) lub być dodawany do wnętrza przesyłki.

Co do zasady obowiązek dostarczenia nabywcy paragonu fiskalnego powstaje w dniu dokonania dostawy, jeśli wcześniej nabywca opłacił towar lub usługę albo w dniu otrzymania zaliczki z tytułu płatności.

Kwestie prawne

Uff, przebrnęliśmy przez labirynt rejestrowania firmy. Czas teraz na opracowanie porządnego i zgodnego z literą prawa regulaminu Twojego przyszłego sklepu internetowego. Konieczne jest także opracowanie: polityki zwrotów, reklamacji, gwarancji, polityki cookies i RODO… a to tylko wierzchołek prawnej góry lodowej, która na Ciebie czeka!

Pierwszy krok prawny – przygotowanie regulaminu sklepu internetowego

To co, skopiować regulamin 1:1 z pierwszego lepszego sklepu online i fajrant? Niestety, nie ma tak łatwo, a takie podejście napyta Ci mnóstwo biedy związanej nie tylko z nieuczciwym przywłaszczeniem sobie własności intelektualnej obcego podmiotu, ale również może okazać się, że skopiowany regulamin zupełnie nie będzie pasował do Twojego modelu biznesowego, branży czy formy prowadzenia działalności.

Regulamin sklepu internetowego to jego najważniejszy dokument, ponieważ zastępuje on umowę spisywaną z klientami. Poza tym regulamin pozwala Ci łatwo spełnić obowiązki informacyjne, których wymaga od Ciebie art. art. 12 ustawy o prawach konsumenta.

Elementy porządnego regulaminu sklepu internetowego

Preambuła (wstęp)

We wstępie regulaminu powinno określić się pełną nazwę sklepu, którego dotyczy regulamin wraz z jego domeną oraz danymi identyfikacyjnymi podmiotu, który jest właścicielem sklepu. Preambuła powinna również zawierać datę publikacji regulaminu. W preambule warto również umieścić preferowane formy kontaktu.

Definicje

Zdefiniowanie pojęć zawartych w regulaminie precyzuje go i nie pozostawia możliwości mylnej interpretacji zapisów regulaminu. Warto więc dokładnie zdefiniować istotne pojęcia znaczeniowe, a przynajmniej pojęcia: konsumenta, kupującego, sklepu, regulaminu i sprzedawcy.

Postanowienia regulaminu

Postanowienia regulaminu powinny precyzować informacje dotyczące tego, co opisuje regulamin, do czego służy sklep, w czy ceny produktów są cenami brutto, czy netto oraz w jakiej walucie są sporządzane.

Poza tym warto zawrzeć tutaj informacje o technicznych wymaganiach korzystania ze sklepu na desktopach i urządzeniach mobilnych. Nie można również zapomnieć o sprecyzowaniu rodzaju produktów sprzedawanych w sklepie – czy są to produkty cyfrowe, fizyczne, używane czy nowe.

Składanie zamówień

Dokładne określenie sposobu składania zamówień ograniczy niedopowiedzenia i dostarczy klientowi dokładną instrukcję, w jaki sposób może złożyć zamówienie w Twoim sklepie. Zastanów się również, w którym kroku składania zamówień nastąpi zawarcie umowy sprzedaży. Jest to istotne z punktu widzenia ewentualnych błędów technicznych lub braku towarów, które pojawią się podczas składania zamówienia przez klienta.

Dobrą praktyką jest zawarcie postanowienia, że z chwilą złożenia zamówienia między klientem i sprzedawcą dochodzi do zawarcia umowy sprzedaży.

Dostawy i płatności

W tym obszarze regulaminu wskaż dostępne w Twoim sklepie formy dostaw i płatności za zamówione produkty. Zamiast wypisywać i za każdym razem aktualizować formy płatności i dostawców, możesz odesłać klienta do odpowiedniej podstrony, w której będziesz wskazywał i aktualizował wszystkie integracje sklepu.

Tutaj również warto postawić na dokładne sprecyzowanie warunków dostawy i płatności, wskazując koszt i orientacyjny termin dostawy, a także podmiot, który będzie dostarczał zamówienie.

Realizowanie zamówień

Paragraf dotyczący realizacji zamówień powinien szczegółowo opisywać, czym jest realizacja zamówienia, kiedy się rozpoczyna, jak przebiega oraz jakie są możliwe formy kontaktu w trakcie realizowania zamówień między klientem a sprzedającym.

Odstąpienie od umowy

Zawarcie postanowień związanych z odstąpieniem od umowy jest szalenie istotne. Każdy klient ma prawo odstąpić od umowy zawartej na odległość zgodnie z prawami konsumenta. Jeśli nie poinformujesz o tym prawie swoich klientów, będą oni mogli odstąpić od umowy nawet po roku od daty otrzymania zamówienia. Co więcej, prawo to nie może być modyfikowane na niekorzyść konsumenta.

Dlatego też warto po prostu wkleić stosowne sformułowania ustawowe z zakresu prawa konsumenckiego, informując klienta o: prawie, terminie, procedurze i skutkach odstąpienia od umowy.

Warto zawrzeć informację, że klient koszt przesyłki zwrotnej pokrywa z własnej kieszeni.

Poinformuj również konsumenta, w jakich przypadkach NIE może odstąpić od umowy – wystarczy, że wkleisz formułki z art. 38 ustawy o prawach konsumenta.

Odpowiedzialność za wady

Jako sprzedawca musisz brać pełną odpowiedzialność za wady produktu. Twoja odpowiedzialność regulowana jest rękojmią sprzedawcy i musisz zawrzeć tę informację w regulaminie.

Reklamacje

W paragrafie dotyczącym reklamacji opisz odpowiedzialności reklamującego i sprzedawcy, a także określ zasady zgłaszania reklamacji.

Dodaj klauzulę, w której określisz, że jako sprzedawca nie ponosisz odpowiedzialności za szkodę na mieniu lub zdrowi spowodowaną nieprawidłowym użytkowaniem produktu.

Zasady zgłaszania reklamacji powinny zawierać informacje dotyczące terminu składania reklamacji, miejsca składania reklamacji, treści zgłoszenia reklamacyjnego, terminu przyjęcia reklamacji oraz terminu i sposobu jej rozpatrywania.

Istotny jest również punkt informujący o możliwości odwołania się klienta od decyzji w sprawie rozpatrzenia reklamacji.

Postanowienia końcowe

W postanowieniach końcowych wystarczy zawrzeć informacje dotyczące charakteru regulaminu, daty jego wejścia w życie czy procedurach zmian treści regulaminu.

Drugi krok prawny – polityka prywatności i informacje na temat plików cookies

Politykę prywatności oraz informacje na temat plików cookies warto przygotować w odrębnym dokumencie. Tak będzie czytelniej i łatwiej będzie Ci zapanować nad tym morzem informacji i klauzul.

W polityce prywatności należy zawrzeć informacje dotyczące:

 • administratora danych osobowych,
 • celu przetwarzania danych osobowych,
 • dobrowolności podania danych osobowych,
 • sposobach zabezpieczeniu przetwarzanych danych osobowych,
 • uprawnieniach klientów, których dane osobowe są przetwarzane,
 • sposobach i celach wykorzystywania plików cookies,
 • możliwościach ustawień przeglądarek w zakresie zarządzania plikami cookies.

Poza tym pamiętaj, że samo sporządzenie zapisów polityki prywatności i cookies to jedno. Drugim, bardziej wymagającym zadaniem jest:

 • prawidłowe zaprojektowanie procesu gromadzenia zgód od klientów na przetwarzanie ich danych,
 • identyfikowanie i segmentowanie zbiorów klientów wedle zgód, których udzielili,
 • zawarcie umów o powierzeniu danych,
 • przygotowanie wewnętrznej dokumentacji dotyczącej ochrony danych osobowych.

Sporo, prawda? A jeszcze czeka na Ciebie RODO.

Pamiętaj też, że zwykły pop-up o akceptacji polityki prywatności, cookies i przetwarzania danych osobowych nie wystarczy. Musisz rozdzielić poszczególne zgody i pozwolić klientom zaznaczyć stosowne checkboxy. Oddzielne zgody powinny dotyczyć m.in. marketingu, informacji handlowych czy newsletterów. Oczywiście wszystkie te zgody muszą być dobrowolne.

Trzeci krok prawny – opracowanie polityki ochrony danych osobowych (RODO)

Zawiłe RODO… ile cię trzeba cenić, ten tylko się dowie, kto nie prowadził sklepu internetowego.

Niemniej, strach przed RODO może mieć wielkie oczy. Porządne przyjrzenie się tematyce polityki ochrony danych osobowych rozwieje Twoje wątpliwości i strach oraz pozwoli opracować rzetelną i szczelną politykę RODO.

To jak z tymi karami w RODO? Jest się czego bać?

I tak, i nie. Kary pieniężne w RODO przewidują wysokość nawet 20 mln € lub 4% rocznego obrotu firmy z roku poprzedzającego nałożenie kary. Brzmi poważnie, jednak wiele osób zapomina, że w RODO zawarty jest zapis, iż kary muszą być proporcjonalne do przewinienia przedsiębiorcy. Zatem Ciebie, jako mikro lub małego przedsiębiorcy wielomilionowe kary raczej ominą. No, chyba że mocno i z premedytacją zdenerwujesz UODO.

W ramach RODO musisz zawrzeć:

 • zgody na przetwarzanie danych osobowych
 • dokumentację ochrony danych osobowych,
 • zalecenia dot. ochrony danych osobowych,
 • instrukcja zarządzania systemami informatycznymi,
 • ewidencję osób upoważnionych,
 • umowy podpowierzenia przetwarzania danych osobowych,
 • ewidencję incydentów naruszenia ochrony danych.

Czwarty krok prawny – zweryfikować obowiązki prawne

Większość prawnych obowiązków za nami. Teraz wypadałoby dokonać audytu wdrożeń prawnych.

Musisz pamiętać, żeby dopełnić wszystkie wymogi zawarte w: Kodeksie Cywilnym oraz ustawach: o prawach konsumenta, o świadczeniu usług drogą elektroniczną i prawa telekomunikacyjnego.

Przed uruchomieniem sklepu zweryfikuj, czy:

 • zaprojektowałeś zgodny z Kodeksem Cywilnym proces zakupowy,
 • zadbałeś o widoczność treści informujących o RODO, polityce cookies i prywatności,
 • umożliwiłeś dobrowolne zaznaczanie poszczególnych checkboxów dotyczących udzielanych zgód,
 • przygotowałeś dokładny regulamin sklepu,
 • zaprojektowałeś cały procesu zbierania zgód na przetwarzanie danych osobowych,
 • wdrożyłeś procedury ochrony danych osobowych,
 • zaprojektowałeś wewnętrzną dokumentację ochrony danych osobowych.

Większy poradnik na temat pisania regulaminu sklepu internetowego znajdziesz na stronie prakreacja.pl.

Wszystko działa? To teraz czas na postawienie Twojego przyszłego sklepu internetowego.

Rozwiązania informatyczne

Formalności i kwestie prawne za nami. Teraz czas na to, co wielbłądy lubią najbardziej. Przed Tobą najfajniejszy etap tworzenia sklepu internetowego. Pamiętaj jednak, że również tutaj musisz mieć się na baczności, bo łatwo popełnić poważny błąd, który później będzie rzutował na cały Twój biznes.

Pierwszy krok informatyczny – wybór domeny internetowej

Dobra domena jest podstawą sukcesu. Choć wybór właściwej domeny wydaje się błahy, to może być brzemienny w skutki – zarówno te pozytywne, jak i negatywne. Niezależnie od profilu Twojej działalności, domena powinna współgrać z nazwą Twojego sklepu i jednocześnie być elegancka, budząca zaufanie i zachęcająca do odwiedzin.

Jeśli chcesz prowadzić sklep internetowy oferujący karmę dla kotów i, dajmy na to, wybierzesz domenę: kocie32jedzenie.org, to raczej nie odniesiesz komercyjnego sukcesu. Taka domena nie będzie budzić zaufania klientów i absolutnie nie będzie zachęcać do kliknięcia. O wiele lepiej prezentować się będą np.: kociastrawa.pl, jedzeniedlakota.com czy nawet kocibrzuszek.net.

Wybierając domenę sklepu, masz dwa wyjścia: albo postawisz na domenę generyczną, albo brandową.

Nazwa domeny generycznej składa się z popularnych słów kluczowych w Twojej branży. Przykład takiej domeny to np. wspomniane jedzeniedlakota.com. Taka domena świetnie opisze Twój biznes i ułatwi Ci nieco późniejsze pozycjonowanie sklepu. Z kolei domena brandowa może okazać się lepszym pomysłem, gdy chcesz spopularyzować swoją markę. Pamiętaj jednak, że budowanie marki to ciężki, długi i wieloetapowy proces. Przykładem domeny brandowej może być np. PuchatyTluszczyk.com.

Kilka porad, jak dobrze wybrać nazwę domeny:

 • unikaj znaków diakrytycznych,
 • postaw na prostotę i minimalizm,
 • zadbaj o to, aby nazwa domeny była łatwa do zapamiętania,
 • ogranicz ryzyko popełnienia błędu w domenie przez klientów.

Jakie rozszerzenie domeny będzie najlepsze?

.com, .pl, a może .pro? Które rozszerzenie domeny jest najlepsze? To zależy.

Do dyspozycji masz mnóstwo rozszerzeń regionalnych (.waw, .beskidy.pl, lublin.pl), narodowych (.pl, .cz., .de), funkcjonalnych (.edu, .org, .biz) oraz premium (.dev, .it, .bike, .guru). Opcji jest mnóstwo, a Twój wybór powinien zależeć od tego, w jaki rynek celujesz oraz jaką działalność zamierzasz prowadzić. Jeśli planujesz otworzyć sklep internetowy z częściami do rowerów, fajnym pomysłem byłoby zainwestowanie w rozszerzenie .bike. Jeśli z kolei planujesz sprzedawać kursy i szkolenia z zakresu rozwoju osobistego, warto wybrać rozszerzenie .guru.

Jak zarejestrować domenę?

To akurat jest całkiem proste. Wystarczy, że wpiszesz nazwę swojej domeny w naszej wyszukiwarce domen i dobierzesz do niej dostępne rozszerzenie. Proste, prawda?

Drugi krok informatyczny – wybór hostingu lub serwera w przypadku większego sklepu albo wzmożonego ruchu na stronie

O ile wybór domeny sprowadza się głównie do kwestii czysto semantycznej, o tyle dobór hostingu to wybór czysto techniczny i może zaważyć na tym, czy Twój sklep internetowy będzie działał szybko, wydajnie i czy w ogóle udźwignie ruch, który na niego skierujesz.

Hosting (lub serwer dedykowany) musi być odpowiednio wydajny. Inaczej nie wykorzystasz potencjału swojej działalności.

Weryfikując jego parametry, powinieneś skupić się przede wszystkim na dostępnej pojemności, miesięcznym limicie transferu, cenie oraz dodatkowych funkcjach, które nierzadko znacząco ułatwią Ci życie. Dobrze byłoby, gdybyś zweryfikował również liczbę dostępnych domen, kont e‑mail i baz danych w pakiecie.

Wybierz hosting, jeśli chcesz postawić mały sklep

Hosting to najkorzystniejsza cenowo opcja do postawienia niewielkiej strony i sklepu internetowego. W ramach hostingu masz narzucone pewne ograniczenia związane z pojemnością hostingu, ilości transferu do wykorzystania w miesiącu czy liczby kont e‑mail.

Wybierz serwer dedykowany, jeżeli chcesz postawić duży sklep ze sporym ruchem

Serwer dedykowany gwarantuje największą swobodę i wydajność w zarządzaniu serwerem. Do dyspozycji uzyskujesz własne fizyczne zasoby sprzętowe, które zapewnią Ci najwyższy poziom bezpieczeństwa i pełną wydajność serwera tylko dla Ciebie i Twoich potrzeb.

Z tym serwerem możesz zrobić, co tylko chcesz. A jeśli już chciałbyś coś na nim robić, to nasz support z przyjemnością Ci pomoże we wszystkim, co tylko sobie zamarzysz.

Sprawdź również: Jaki ruch na stronie wytrzyma mój serwer?

Trzeci krok informatyczny – wybór certyfikatu SSL (bezpłatny lub komercyjny)

„Ta witryna jest niezabezpieczona” – chyba nie chcesz, żeby ten komunikat wyświetlał się wszystkim Twoim klientom.

Certyfikat SSL to obecnie standard, bez którego w ogóle nie ma sensu ruszać z działalnością w sieci. Certyfikaty uwiarygadniają witrynę, domenę i jej właściciela oraz zapewniają szyfrowanie połączenia HTTP, zabezpieczając komunikację oraz dane wysyłane między serwerem i użytkownikiem. Poza tym certyfikaty SSL przyśpieszają ładowanie się witryn, chronią dane osobowe oraz wpływają na lepsze pozycjonowanie i UX witryny.

O ile w przypadku zwykłych stron-wizytówek czy portali w zupełności wystarczą bezpłatne certyfikaty SSL (np. Let’s Encrypt lub CAcert), o tyle w przypadku sklepu internetowego warto szarpnąć się na lepszy certyfikat komercyjny. Dlaczego?

Odpowiedź jest prosta – zapewnisz tym samym możliwie duże bezpieczeństwo swojemu sklepowi oraz jego klientom.

Komercyjny certyfikat SSL dla sklepu internetowego – jaki wybrać?

Certyfikaty dzielą się ze względu na zakres zabezpieczania i poświadczania wiarygodności na 3 grupy:

 • Certyfikaty DV – walidują wyłącznie nazwę domeny
 • Certyfikat OV – walidują nazwę domeny oraz dane jej właściciela
 • Certyfikat EV – walidują nazwę domeny wraz z pełnymi danymi jej właściciela. Podczas uwiarygadniania wnioskodawca musi przesłać dostawcy usługi umowę spółki.

Małym i średnim sklepom internetowym zalecam zastosowanie certyfikatu OV – np. POSITIVESSL, który zapewni bardzo wysoki poziom ochrony danych, zapewni wiarygodność witrynie, a także pozwoli spełnić wszelkie wymogi prawne związane z przetwarzaniem danych osobowych.

Czwarty krok informatyczny – wybór systemu CMS do stworzenia sklepu internetowego

System CMS (ang. Content Management System) jest oprogramowaniem, które umożliwia zarządzanie strukturą sklepu internetowego oraz jego całą zawartością. Wybór odpowiedniego systemu CMS jest szalenie ważny, a od jego doboru zależeć będzie łatwość zarządzania sklepem oraz zakres jego funkcjonalności.

W swoim sklepie możesz zaimplementować: Magento, PrestaShop, Woocommerce lub – jeśli jesteś leniwy – skorzystać z gotowych rozwiązań oferowanych w modelu SaaS.

Magento

Magento to obecnie jeden z najbardziej rozbudowanych systemów do zarządzania treścią. Jest to oprogramowanie typu open source o potężnych możliwościach konfiguracji.

Decydując się na to rozwiązanie, wypadałoby, gdybyś miał podstawową wiedzę z zakresu programowania. Choć środowisko Magento jest ogromne i zapewnia masę funkcji, to ich implementacja nie należy do najprostszych.

Nie można również zapomnieć o dość wysokich kosztach wdrożenia i utrzymywania systemu. Samo postawienie sklepu na Magento to wysokie koszta. Z tego też względu środowisko to rekomendowane jest przede wszystkim do uruchamiania dużych sklepów internetowych.

PrestaShop

PrestaShop to kolejny bardzo popularny CMS, który sprawdzi się do postawienia małych i średnich sklepów online. Jest to darmowy system, który ma obecnie ponad 25% udziału w rynku. Środowisko zapewnia ogromną ilość wtyczek, modułów i rozszerzeń pozwalających na elastyczne dopasowanie funkcjonalności i struktury sklepu online do własnych potrzeb czy specyfiki branży.

WooCommerce

WooCommerce to rozbudowana wtyczka do zarządzania sklepem online, która jest w pełni zintegrowana z WordPressem. Jest to kolejne wyjątkowo popularne i darmowe narzędzie e‑commerce (2. pod względem popularności w Polsce), które umożliwia łatwe postawienie małych i średnich sklepów internetowych.

Podobnie jak WordPress, WooCommerce oferuje masę płatnych i darmowych wtyczek, rozbudowane repozytorium, a także jest relatywnie proste w obsłudze i konfiguracji. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z e‑commerce, WooCommerce może być strzałem w 10-tkę.

Sklep w modelu SaaS

Model SaaS (ang. Software as a Service) to jedno z najprostszych i najszybszych rozwiązań. Sprowadza się ono do zakupu dostępu do oprogramowania sklepu oferowanego w chmurze. Innymi słowy – otrzymujesz dostęp do prekonfigurowanego systemu CMS od zewnętrznego dostawcy w zamian za opłacanie abonamentu.

Choć z pewnością jest to najwygodniejsze rozwiązanie, to zdecydowanie Ci je odradzam. Chodzenie na skróty nie jest opłacalne i może zwieść Cię na manowce – zwłaszcza w biznesie online.

Sklepy oferowane w modelu SaaS zapewniają bardzo mocno ograniczone funkcjonalności i możliwości konfiguracji. Co więcej, wybierając taki model, nie będziesz miał pełnej kontroli nad sklepem i jego zawartością.

Piąty krok informatyczny – stworzenie polityki aktualizacji oprogramowania sklepu internetowego

CMS wybrany, zainstalowany i skonfigurowany. Co dalej? Przecież wdrożone oprogramowanie nie będzie wiecznie aktualne. Funkcjonowanie sklepu na przestarzałym oprogramowaniu to proszenie się o wykradzenie danych, atak hakerski, awarie i przestoje. Nie mówiąc już o gorszej optymalizacji i brakach zgodności z najnowszymi systemami czy urządzeniami.

Na tym etapie koniecznie musisz zastanowić się, w jaki sposób zaplanujesz i będziesz realizował politykę aktualizacji oprogramowania swojego sklepu internetowego. Wszystkie wymienione powyżej systemy CMS oferują regularne aktualizacje swojego oprogramowania (no, może poza niektórymi usługami SaaS).

Podobnie z większością modułów i wtyczek – ich twórcy również zapewniają odpowiednie wsparcie techniczne i na bieżąco łatają luki czy optymalizują oprogramowanie. Niezwykle istotne są również regularne aktualizacje wersji PHP.

Najlepiej, gdybyś aktualizował oprogramowanie natychmiast po pojawieniu się jego najnowszej wersji. Warto planować aktualizacje w czasie, w którym w sklepie jest najmniejszy ruch – zwykle w późnych godzinach nocnych.

Szósty krok informatyczny – wdrożenie polityk bezpieczeństwa

Kolejnym krokiem powinno być opracowanie polityk i procesów bezpieczeństwa w zakresie dbania o dane klientów na każdym etapie interakcji z Twoim sklepem.

 • proces rejestracji w sklepie,
 • proces logowania na konto,
 • proces składania zamówienia.

W ramach realizowanej polityki bezpieczeństwa powinieneś również cyklicznie sprawdzać poprawność działania wszystkich elementów składowych sklepu internetowego, z którymi mają styczność klienci.

Cyklicznie sprawdzaj poprawność działania:

 • systemu rejestracji,
 • procesu zakupowego,
 • systemu mailingowego,
 • formularzy na stronie,
 • wyszukiwarki produktów,
 • systemu rabatowego.

Siódmy krok informatyczny – wybór systemu do wysyłki poczty

Poczta e‑mail to najczęściej jedyny sposób komunikacji między Tobą a Twoimi klientami. Zadbaj więc o to, żeby działała bez zarzutu.

Tworząc konta mailingowe oraz planując działania e‑mail marketingowe, staniesz przed wyborem między lokalnym serwerem pocztowym a skorzystaniem z zewnętrznych systemów.

Odpowiednio skonfigurowany system pocztowy pozwoli Ci również wysyłać maile transakcyjne, które będą informować Twoich klientów o statusie zakupu, zmiany hasła czy o innych informacjach istotnych dla konsumentów.

O ile do bezpośredniej komunikacji z klientami warto wykorzystać lokalny serwer pocztowy, o tyle do stworzenia systemu powiadomień transakcyjnych czy systemu do wysyłki e-mail marketingu warto postawić na zewnętrzne, funkcjonalne i wygodne rozwiązania.

Przykładem może być np. popularny i łatwy w obsłudze MailerLite czy FreshMail.

Ósmy krok informatyczny – Zdecydowanie na jak długo sklep internetowy może być niedostępny, czyli wybór odpowiedniego SLA dla strony i serwera

Nawet najlepsze sklepy internetowe postawione na najszybszych i niezawodnych serwerach dedykowanych czy hostingach czasem muszą odpocząć. Wiąże się to z pracami konserwacyjnymi, awariami serwera lub witryny czy przeprowadzanymi migracjami zasobów. Dlatego też już na wstępie powinieneś określić, na jak długo Twój sklep internetowy może być niedostępny dla klientów i na tej podstawie wybrać odpowiednie SLA dla strony i serwera.

Czym jest to SLA?

SLA (ang. Service Level Agreement) to nic innego jak umowa o gwarantowanym poziomie świadczenia usług. Innymi słowy, jest to swego rodzaju gwarancja niezawodności infrastruktury informatycznej lub usługi – zależnie od przedmiotu umowy.

W przypadku usług w chmurze AWS wyróżnia się 3 rodzaje poziomów SLA oraz rekompensat usługodawcy w przypadku, gdy usługa jest dostępna w czasie krótszym, niż przewiduje umowa. Więcej na ten temat znajdziesz tutaj: Czym jest wysoka dostępność serwera lub strony?

Dziewiąty krok informatyczny – wybór systemu płatności internetowej

Bramki płatności to absolutny must have w każdym sklepie internetowym. Im więcej możliwości płatności za zamówienia udostępnisz swoim klientom, tym lepiej. Z pewnością wpłynie to na ich komfort zakupowy, a to z kolei przedłoży się na większą skuteczność Twojego e‑biznesu.

Jednak jakie bramki płatności wybrać i czym kierować się przy wyborze?

Dobierając systemy płatności, powinieneś zwrócić uwagę na kilka aspektów. Wysokość prowizji stanowi zaledwie jeden z istotnych czynników. Przede wszystkim dostosuj bramkę płatności do specyfiki docelowej grupy klientów, która będzie dokonywała za jej pośrednictwem płatności w Twoim sklepie.

Jeżeli zamierzasz oferować produkty osobom młodszym, warto postawić na możliwość płacenia Google Pay, Apple Pay, Stripe’m czy Amazon Pay. Nieco starsi konsumenci wciąż preferują szybkie przelewy bankowe czy Blika.

Wybór bramki płatności powinien również być uzależniony od:

 • wysokości opłaty aktywacyjnej,
 • ilości darmowych wypłat środków z konta w miesiącu,
 • wysokości prowizji,
 • rodzaju obsługiwanych kart,
 • dostępności płatności mobilne (PayU, Blik, SkyCash, mPay, Apple Pay etc.),
 • możliwości płatności ratalnych,
 • dostępności wtyczki i integracje oferowane przez dostawcę bramki,
 • prowizji naliczaną od transakcji,
 • tempa przelewania środków na Twoje konto.

Wśród najpopularniejszych i najchętniej wybieranych dostawców systemów płatności internetowych wymienia się: PayU, Tpay, Przelewy24, Dotpay i Stripe.

Dziesiąty krok informatyczny – integracja z systemami wysyłki oraz kurierami

Kolejną konieczną integracją jest zintegrowanie sklepu internetowego z systemami wysyłki i firmami kurierskimi. Im większa automatyzacja procesu wysyłki, tym mniej pracy dla Ciebie. Docenisz tę automatyzację zwłaszcza, gdy Twój sklep się rozrośnie i dziennie będziesz musiał obsłużyć, konfekcjonować i wysłać po paręnaście zamówień.

Jak dobrać kuriera i określić stawki dostaw?

Wybierając firmę kurierską, która będzie obsługiwać logistykę Twojego sklepu online, powinieneś określić:

 • deklarowaną liczbę zamówień w skali miesiąca,
 • gabaryty i rozmiar paczek,
 • rodzaj wysyłanych produktów,
 • godziny odbioru paczek.

Podczas weryfikowania ofert kurierów, zwróć uwagę na politykę przesyłek zwrotów i reklamacji. Jeżeli szukasz integracji z firmą kurierską do swojego sklepu, rozważ oferty: DHL, DPD, UPS, FedEX, Poczty Polskiej, Paczki w Ruchu, Paczkomatów InPost.

Ciekawym rozwiązaniem jest również skorzystanie z brokerów, którzy agregują zlecenia od wielu podmiotów, dzięki czemu są w stanie uzyskać lepsze ceny wysyłki. Przykładem brokerów może być np.: taniewysylanie.pl czy znajdzkuriera.pl.

Design oraz UX

Coraz większa konkurencja, rosnące wymagania cyfrowych konsumentów i przyzwyczajanie nas do wygodniejszych i mądrzejszych rozwiązań sprawia, że nie możemy zapomnieć o dobrym designie i jeszcze lepszym UX’ie (ang. User Experience).

Czasem to właśnie design i doświadczenia użytkownika są tym kluczowym faktorem w procesie zakupowym. Dlatego też warto zadbać o to, aby Twój sklep miał atrakcyjną i nowoczesną szatę graficzną oraz jednocześnie był intuicyjny dla klientów.

Pierwszy krok designersko-UX’owy – uproszczenie systemu zakupowego

Im prostszy system zakupowy, tym lepiej. Procesem tym są wszystkie kroki, które klient musi przejść od wejścia na stronę po zrealizowanie zamówienia. Trudności i brak intuicyjności w którymkolwiek etapie procesu zakupowego mogą skutkować porzuceniem koszyka i utraceniem klienta. Pamiętaj: współczesny e‑konsument jest niecierpliwy. Nie dawaj mu więc powodów do irytacji, bo skieruje się w stronę konkurencji.

Oto kilka porad, które pozwolą Ci uprościć system zakupowy:

 • Minimalizuj liczbę pól niezbędnych do rejestracji konta użytkownika.
 • Proces rejestracji i logowania zaprojektuj tak, żeby nie odrywał on klienta od procesu zakupowego.
 • Precyzuj i informuj o poszczególnych krokach procesu zakupowego, ułatwiając użytkownikowi orientację w zakupach. Koniecznie poinformuj, który krok doprowadzi do zawarcia umowy sprzedaży.
 • Skracaj i upraszczaj teksty, nie pozostawiając pola do nadmiernej interpretacji.
 • Stosuj opisy ikon – nie każdy może interpretować ikonę w taki sam sposób.
 • Ułatwiaj klientom rozumienie działania funkcji, stosując pomoce i odpowiednie opisy.
 • Twórz przyciski, które jasno informują o tym, co się stanie, gdy użytkownik je kliknie.
 • Stosuj elementy graficzne uzupełniające teksty.
 • Dbaj o odpowiednie formatowanie treści w postaci nagłówków, wylistowań i możliwie krótkich akapitów.
 • Umieszczaj pomoc kontekstową na każdym etapie realizacji zamówienia.
 • Nie stosuj rozpraszaczy i ogranicz wszelkie pop-upy lub żarówiaste reklamy, które odciągają uwagę użytkownika od procesu zakupowego.
 • Stwórz intuicyjną i możliwie prostą nawigację w postaci okruszków chleba i czytelnego menu (np. popularnego drop-down),
 • Stwórz rozbudowaną wyszukiwarkę wyposażoną w filtry i kategorie, które ułatwią odnalezienie interesujących użytkownika produktów.

Drugi krok designersko-UX’owy – dostosowanie sklepu do urządzeń mobilnych

Obecnie aż 69% zakupów w sieci realizowana jest za pośrednictwem urządzeń mobilnych. Jeżeli Twój sklep internetowy nie będzie dostosowany do wielkości wyświetlaczy, mocy ich procesorów i pojemności pamięci RAM, ryzykujesz utratę połowy potencjalnych klientów.

Koniecznie dostosuj design i strukturę sklepu do mobilnych klientów. O ile na desktopie możesz pozwolić sobie na fikuśne animacje, duże zdjęcia produktów czy rozbudowaną strukturę sklepu, o tyle na smartfonie liczy się przede wszystkim szybkość ładowania zasobów e‑sklepu, wygodna obsługa i funkcjonalność.

Dostosowując witrynę sklepu, zwróć szczególną uwagę na:

 • Ilość wyświetlanej treści i jej formatowanie – ogranicz treść do optymalnego minimum, stosuj krótkie akapity i postaw na nieco większą czcionkę.
 • Ogranicz liczbę, rozmiary i rozdzielczość zdjęć.
 • Częściowo zakryj zbędne wyróżniki graficzne.
 • Wyeliminuj niepotrzebne animacje opóźniające proces ładowania witryny.
 • Zaimplementuj tzw. Lazy loading.
 • Zastąp linki wygodnymi w klikaniu buttonami.
 • Ogranicz lub całkowicie wyeliminuj pop-upy.

Dla mobilnych klientów szczególne znaczenie mają maksymalnie uproszczone formularze, krótki proces zakupowy i możliwie mała liczba czynności, które trzeba wykonać, żeby przejrzeć ofertę, umieścić produkty w koszyku i zrealizować zamówienie.

Treści oraz SEO

Czekaj, jak to się mówi? „Nie ma Cię w Google, to nie istniejesz”? Już na etapie planowania sklepu internetowego powinieneś skupić się na odpowiednim rozplanowaniu i optymalizowaniu contentu zgodnie ze sztuką SEO. Tworzenie treści i pozycjonowanie sklepów internetowych to żmudny, złożony i wieloetapowy proces, a nierzadko działania te przypominają sprzątanie stajni Augiasza. Niemniej, warto podjąć ten wysiłek, bo wysokie pozycje w SERP wyszukiwarki to najlepszy możliwy kanał pozyskiwania klientów.

Pierwszy krok contentowy – odpowiednia struktura treści

Twórz odpowiednie linki do produktów oraz kategorii zawierające w sobie nazwę danego produktu.

Tworząc strukturę linków do kategorii i produktów, warto zadbać o to, aby w nazwie linku umieszczona była nazwa produktu. Taki sposób formatowania linków nie tylko poprawi UX i ułatwi klientom nawigowanie po sklepie internetowym, ale także wpłynie na wyższe pozycjonowanie podstron produktowych w wyszukiwarce.

Prezentowane produkty powinny zawierać duże zdjęcia dobrej jakości.

Większość klientów kupuje oczami. Dobra karta produktu musi być wyposażona w odpowiedniej jakości i rozdzielczości zdjęcia. Pamiętaj jednocześnie o optymalizacji ich rozmiarów i dostosowaniu wielkości oraz wyświetlania zdjęć do urządzeń mobilnych.

Postaw na jasne, klarowne i konkretne informacje na karcie produktowej.

Nikt nie lubi owijania w bawełnę, a tym bardziej klienci sklepów internetowych. Dokładnie opisz oferowane produkty, podając informację w klarowny i transparentny sposób. Przedstaw specyfikację, określ przeznaczenie produktu, jego skład czy sposób wykonania.

Ubierz opis produktu w język korzyści, spróbuj storytellingu i angażuj emocjonalnie klienta. Pamiętaj, że opis produktu to jedyny sprzedawca w Twoim e‑sklepie. Jeśli nie jesteś wybitnym pisarzem, skorzystaj z pomocy dobrego copywritera.

Drugi krok contentowy – Buduj markę, lojalność i zaufanie; twórz treści

Jednym z najefektywniejszych sposobów pozyskiwania klientów jest tworzenie wszelkiej maści treści – artykułów, poradników, sponsorowanych wpisów na zewnętrznych portalach (dodatkowo budując profil linków). Sposobów na dobry content marketing jest wiele, a ich dobór i sposób wykonania powinien zależeć przede wszystkim od tego, jakich treści poszukują Twoi klienci.

Nie można również bagatelizować potęgi, jaką jest społeczny dowód słuszności. Jest to zjawisko, które wywiera wpływ na konsumentów (i generalnie na społeczeństwo) poprzez podpieranie się w sprzedaży i marketingu opiniami i recenzjami innych konsumentów, artykułami sponsorowanymi pisanymi przez ekspertów i ważne osobistości w branży czy poprzez korzystanie ze wsparcia influence marketingu.

Jeżeli działasz w nieco trudniejszej branży, z pewnością nie wszyscy Twoi klienci w pełni wiedzą, jak posługiwać się oferowanymi przez Ciebie produktami czy w jaki sposób je zainstalować bądź skonfigurować. Stwórz dla nich czytelny i jasny poradnik. Edukując swoją docelową grupę klientów, zyskasz ich przychylność oraz lojalność, co bezpośrednio przełoży się na większą sprzedaż.

Zewnętrzne integracje

W im większej liczbie miejsc w sieci znajdą się odnośniki do Twojego sklepu, tym lepiej dla Ciebie. Zewnętrzne integracje pozwolą Ci nie tylko na budowanie solidnej bazy odnośników linkujących do Twojej strony, co pozytywnie wpłynie na SEO, ale również umożliwią tworzenie rozpoznawalnej i wiarygodnej marki.

Pierwszy i ostatni krok integracyjny – integruj, integruj i integruj!

Z jakich zewnętrznych integracji warto skorzystać, prowadząc biznes w e‑commerce? Cóż, jest ich całkiem sporo. Poniżej wymienię najważniejsze i najpopularniejsze z nich.

 • Google Merchant Center – usługa pozwalająca wyświetlać i reklamować Twoje produkty bezpośrednio w wyszukiwarce Google. Obecność w GMC to dodatkowy kop dla SEO Twojego sklepu.
 • Porównywarki cen produktów – zewnętrzne portale, które mogą stanowić świetny kanał pozyskiwania oszczędnych klientów. Poza tym obecność w porównywarkach pozytywnie wpłynie na pozycjonowanie Twojego sklepu. Najpopularniejszymi porównywarkami cen są np.: Ceneo.pl, Nokaut.pl, Skapiec.pl.
 • Systemy opiniowania – platformy agregujące opinie to również – podobnie jak z porównywarkami cen – dodatkowy kanał pozyskiwania klientów oraz sposób na pozyskiwanie mocnych linków zewnętrznych. Poza tym wysokie opinie w tego typu systemach pozwolą Ci uwiarygodnić Twój sklep oraz skuteczniej promować produkty. Przykładem takich systemów są np. opineo.pl i trustedshops.pl.
 • Sieci społecznościowe – integracja z portalami społecznościowymi realizowana jest najczęściej w postaci odpowiednich wtyczek, które pozwalają udostępniać, lajkować, i komentować. Ale nie tylko. Dzięki takim integracjom umożliwisz klientom rejestrację i logowanie do sklepu za pośrednictwem Facebooka czy Google’a, zintegrujesz ofertę produktową z marketplace’m Facebooka czy zautomatyzujesz marketing w mediach społecznościowych.

To też powinieneś wiedzieć