Co to jest SMTP?
Zastanawiałeś się kiedyś, co to jest SMTP? Nie? No dobra. Mimo wszystko w tym wpisie podpowiemy Ci, czym jest serwer poczty SMTP, jak działa oraz jak przebiega jego konfiguracja. Gotowy? No to lecimy.
Spis treści
Co to jest SMTP?
SMTP (ang. Simple Mail Transfer Protocol) to prosty protokół przesyłania poczty, który wykorzystuje się w sieci do wymiany e‑maili pomiędzy serwerami pocztowymi za pośrednictwem programów pocztowych. W tego typu programach pocztowych serwer SMTP określany jest jako serwer poczty wychodzącej (ang. Outgoing Mail Server).
Jak działa protokół SMTP?
SMTP jest standardowym protokołem przesyłania poczty w sieci. Jego działanie jest dość proste i można zawrzeć je w pięciu prostych krokach. Wiadomość e‑mail możesz wysłać za pośrednictwem dowolnego klienta poczty e‑mail: programu Outlook, Thunderbird, Roundcube, Gmaila czy dowolnego innego klienta. Oczywiście Twoja poczta może być wysłana zarówno za pośrednictwem programu pocztowego zainstalowanego na Twoim komputerze, jak i za pośrednictwem przeglądarkowych klientów poczty e‑mail.
Simple Mail Transfer Protocol działa na zasadzie inicjalizacji usługi pocztowej w celu nawiązania dwukierunkowego połączenia między wysyłającym serwerem SMTP oraz odbierającym serwerem SMTP. Serwer wysyłający SMTP przesyła komendy, na które serwer odbierający odpowiada. Gdy kanał transmisyjny zostanie ustalony przy użyciu odpowiednich komend, serwer nadający wysyła komendę MAIL, która wskazuje wiadomość do wysłania.
Jeśli serwer odbierający odbierze wiadomość, wysyła komendę OK. Po odebraniu tej komendy serwer nadający wysyła polecenie RCPT, które identyfikuje adresata poczty. Jeżeli identyfikacja przebiegnie prawidłowo, odbierający serwer SMTP przesyła odpowiedź za pomocą komendy OK.
Żeby wysłanie wiadomości za pośrednictwem serwera poczty SMTP było możliwe, serwer odbierający musi uzyskać informację o nazwie serwera nadawcy oraz nazwie jego skrzynki pocztowej. W tym celu w komendzie MAIL dopuszczana jest ścieżka zwrotna, która określa adres nadawcy.
Poza procedurą MAIL, w której możliwe jest stosowanie komend MAIL, RCPT oraz DATA (wiadomość do wysłania), protokół SMTP umożliwia również wykonywanie procedur przekierowania oraz weryfikacji i rozszerzania listy adresatów.
SMTP – konfiguracja programu pocztowego
Konfiguracja serwera SMTP jest dość prosta. Wystarczy przejść do ustawień podstawowych programu pocztowego, z którego korzystasz, a następnie do ustawień e‑maili. Dalej powinieneś skonfigurować funkcję dotyczącą maili wysyłanych za pośrednictwem programu pocztowego.
Konfigurując serwer SMTP w programie pocztowym, powinieneś podać adres serwera SMTP, adres e‑mail, nazwę użytkownika, port, zaznaczyć opcjonalne szyfrowanie połączenia dokonywanego podczas komunikacji pocztowej.
Przykładowo dla kont pocztowych gmail.com konfiguracja serwera SMTP programu pocztowego będzie wyglądać następująco:
- Adres serwera SMTP – smtp.gmail.com
- Adres e‑mail – twójemail@gmail.com
- Użytkownik – twójemail@gmail.com
- Hasło – twojehaslo
- Port – 587
- Szyfrowanie połączenia – TLS.
Jakie są ograniczenia protokołu SMTP?
Protokół SMTP ma jedno poważne ograniczenie – uniemożliwia weryfikację nadawcy wiadomości e‑mail. Z tego też względu konfiguracja serwera SMTP oraz ustawienia serwera SMTP nie zapewniają skutecznej ochrony przed spamem i phishingiem.
Rozwiązaniem tego problemu jest rozszerzenie SMTP-AUTH, które częściowo nakłada na nadawcy konieczność autoryzacji w przypadku zwielokrotniania poczty. Niestety, w dalszym ciągu nie istnieje skuteczny protokół komunikacyjny do przekazywania poczty elektronicznej w sieci, który umożliwiłby weryfikację i uwierzytelnianie nadawcy wiadomości.
Sprawdź również:
Zobacz inne nasze artykuły
Zobacz wszystkie artykułyOdsprzedaż nazwy domen. Na czym polega?
Czytaj dalejOdsprzedaż nazwy domen – jak to działa i dlaczego warto się tym zainteresować? Odkupienie i odsprzedaż nazw domen to popularna praktyka w świecie internetu. W artykule eksperckim dowiesz się, czym jest odsprzedaż nazw domen, dlaczego ludzie decydują się na tę formę inwestycji oraz jak przebiega cały proces. Poznasz również czynniki wpływające na wartość odsprzedawanej nazwy…
Adres IP. Co to jest i do czego służy adres IP?
Czytaj dalejAdres IP, czyli Internet Protocol, jest fundamentalnym elementem funkcjonowania internetu. To unikalny identyfikator przypisywany każdemu urządzeniu podłączonemu do sieci. Dzięki adresowi IP możliwa jest wymiana danych między urządzeniami oraz ich identyfikacja w sieci. Adres IP może być publiczny lub prywatny, a jego przydzielanie odbywa się poprzez różne instytucje. Ten artykuł ekspercki przedstawia różne aspekty adresów…
Adres URL. Co to jest, do czego służy i jak działa?
Czytaj dalejAdres URL (Uniform Resource Locator) to unikalny identyfikator, który wskazuje lokalizację zasobu w sieci internetowej. Jest to ciąg znaków, który umożliwia nam dotarcie do konkretnej strony internetowej, pliku, obrazka lub innego zasobu. Adres URL składa się z kilku elementów, takich jak protokół, domena i ścieżka, które razem określają dokładne miejsce, gdzie znajduje się dany zasób.…