Co to jest protokół IMAP i POP3?
IMAP i POP3 to obecnie najpopularniejsze protokoły internetowe do obsługi poczty elektronicznej. Protokoły te umożliwiają połączenie się Twojego klienta pocztowego z Twoim kontem e‑mail, a tym samym wysyłanie e‑maili. Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, co to jest POP3 i IMAP? Zapraszamy do lektury!
Spis treści
Dlaczego warto korzystać z protokołu IMAP?
Protokół IMAP (ang. Internet Message Access Protocol) jest odpowiedzialny za synchronizowanie i odbieranie wiadomości e‑mail między klientem pocztowym a kontem e‑mail. IMAP zastąpił protokół POP3, zapewniając użytkownikom szybką synchronizację oraz stabilną łączność z kontem e‑mail, niezależnie od rodzaju wykorzystywanego programu pocztowego.
Największą zaletą, jaką odznacza się protokół IMAP, jest możliwość synchronizowania wszystkich folderów wiadomości pomiędzy różnymi klientami pocztowymi – zarówno przeglądarkowymi, desktopowymi, jak i mobilnymi.
Poza tym IMAP pozwala korzystać z jednej skrzyni pocztowej wielu użytkownikom jednocześnie, co jest szczególnie przydatne dla firm komunikujących się z klientami lub kontrahentami z jednego, wspólnego konta pocztowego – np. skrzynki należącej do sekretariatu czy biura.
Przeczytaj także: Jak założyć własnego maila?
Różnica pomiędzy POP3 a IMAP
Poczta IMAP – w przeciwieństwie do POP3 (ang. Post Office Protocol 3) – umożliwia zarządzanie wieloma folderami pocztowymi, a także zarządzanie zawartymi w nich wiadomościami. Protokół POP3 pozwala wyłącznie na pobieranie wszystkich nieodebranych wiadomości oraz na ich kasowanie.
Poczta IMAP umożliwia także pobieranie nagłówków wiadomości bez potrzeby pobierania na urządzenie zawartości maili wraz z ich załącznikami. Pobierany jest jedynie nagłówek wiadomości, dzięki czemu poczta działa o wiele szybciej i nie zużywa tak wiele transferu danych, jak w protokół POP3.
Kolejną istotną różnicą jest również to, że wiadomości e‑mail odczytane za pośrednictwem konta IMAP nadal są przechowywane na serwerze. W przypadku protokołu POP3 odczytane wiadomości są transferowane na urządzenie i jednocześnie usuwane z serwera.
Jak skonfigurować program do obsługi poczty, aby korzystał z protokołu IMAP?
Konfiguracja klienta pocztowego, aby korzystał z protokołu IMAP, jest bardzo prosta. Wystarczy, że zalogujesz się w swoim programie pocztowym, przejdziesz do jego ustawień i dalej do sekcji, w której ustawisz przekierowania POP/IMAP i następnie włącz funkcję IMAP. Proces konfiguracji protokołu IMAP jest analogiczny w przypadku każdego klienta poczty e‑mail.
Jeśli jednak Twój klient pocztowy nie działa mimo włączenia protokołu IMAP, rzuć okiem, czy nie powinieneś zmienić ustawień serwerów SMTP lub innych ustawień w programie pocztowym.
Sprawdź również:
Zobacz inne nasze artykuły
Zobacz wszystkie artykułyOdsprzedaż nazwy domen. Na czym polega?
Czytaj dalejOdsprzedaż nazwy domen – jak to działa i dlaczego warto się tym zainteresować? Odkupienie i odsprzedaż nazw domen to popularna praktyka w świecie internetu. W artykule eksperckim dowiesz się, czym jest odsprzedaż nazw domen, dlaczego ludzie decydują się na tę formę inwestycji oraz jak przebiega cały proces. Poznasz również czynniki wpływające na wartość odsprzedawanej nazwy…
Adres IP. Co to jest i do czego służy adres IP?
Czytaj dalejAdres IP, czyli Internet Protocol, jest fundamentalnym elementem funkcjonowania internetu. To unikalny identyfikator przypisywany każdemu urządzeniu podłączonemu do sieci. Dzięki adresowi IP możliwa jest wymiana danych między urządzeniami oraz ich identyfikacja w sieci. Adres IP może być publiczny lub prywatny, a jego przydzielanie odbywa się poprzez różne instytucje. Ten artykuł ekspercki przedstawia różne aspekty adresów…
Adres URL. Co to jest, do czego służy i jak działa?
Czytaj dalejAdres URL (Uniform Resource Locator) to unikalny identyfikator, który wskazuje lokalizację zasobu w sieci internetowej. Jest to ciąg znaków, który umożliwia nam dotarcie do konkretnej strony internetowej, pliku, obrazka lub innego zasobu. Adres URL składa się z kilku elementów, takich jak protokół, domena i ścieżka, które razem określają dokładne miejsce, gdzie znajduje się dany zasób.…