Co to jest protokół IMAP i POP3?
Kamil Porembiński
Kamil Porembiński
23.09.2020

Co to jest protokół IMAP i POP3?

IMAP i POP3 to obecnie najpopularniejsze protokoły internetowe do obsługi poczty elektronicznej. Protokoły te umożliwiają połączenie się Twojego klienta pocztowego z Twoim kontem e‑mail, a tym samym wysyłanie e‑maili. Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, co to jest POP3 i IMAP? Zapraszamy do lektury!

Dlaczego warto korzystać z protokołu IMAP?

Protokół IMAP (ang. Internet Message Access Protocol) jest odpowiedzialny za synchronizowanie i odbieranie wiadomości e‑mail między klientem pocztowym a kontem e‑mail. IMAP zastąpił protokół POP3, zapewniając użytkownikom szybką synchronizację oraz stabilną łączność z kontem e‑mail, niezależnie od rodzaju wykorzystywanego programu pocztowego.

Największą zaletą, jaką odznacza się protokół IMAP, jest możliwość synchronizowania wszystkich folderów wiadomości pomiędzy różnymi klientami pocztowymi – zarówno przeglądarkowymi, desktopowymi, jak i mobilnymi.

Poza tym IMAP pozwala korzystać z jednej skrzyni pocztowej wielu użytkownikom jednocześnie, co jest szczególnie przydatne dla firm komunikujących się z klientami lub kontrahentami z jednego, wspólnego konta pocztowego – np. skrzynki należącej do sekretariatu czy biura.

Przeczytaj także: Jak założyć własnego maila?

Różnica pomiędzy POP3 a IMAP

Poczta IMAP – w przeciwieństwie do POP3 (ang. Post Office Protocol 3) – umożliwia zarządzanie wieloma folderami pocztowymi, a także zarządzanie zawartymi w nich wiadomościami. Protokół POP3 pozwala wyłącznie na pobieranie wszystkich nieodebranych wiadomości oraz na ich kasowanie.

Poczta IMAP umożliwia także pobieranie nagłówków wiadomości bez potrzeby pobierania na urządzenie zawartości maili wraz z ich załącznikami. Pobierany jest jedynie nagłówek wiadomości, dzięki czemu poczta działa o wiele szybciej i nie zużywa tak wiele transferu danych, jak w protokół POP3.

Kolejną istotną różnicą jest również to, że wiadomości e‑mail odczytane za pośrednictwem konta IMAP nadal są przechowywane na serwerze. W przypadku protokołu POP3 odczytane wiadomości są transferowane na urządzenie i jednocześnie usuwane z serwera.

Jak skonfigurować program do obsługi poczty, aby korzystał z protokołu IMAP?

Konfiguracja klienta pocztowego, aby korzystał z protokołu IMAP, jest bardzo prosta. Wystarczy, że zalogujesz się w swoim programie pocztowym, przejdziesz do jego ustawień i dalej do sekcji, w której ustawisz przekierowania POP/IMAP i następnie włącz funkcję IMAP. Proces konfiguracji protokołu IMAP jest analogiczny w przypadku każdego klienta poczty e‑mail.

Jeśli jednak Twój klient pocztowy nie działa mimo włączenia protokołu IMAP, rzuć okiem, czy nie powinieneś zmienić ustawień serwerów SMTP lub innych ustawień w programie pocztowym.

Sprawdź również: